Citat:
Ursprungligen postat av
tomten892
Inget rysstroll men ser du historiskt så har du väl inte glömt bort den brända jordens taktik? Hitler kom till Moskva men fick vända hemåt efter förlust i Stalingrad. Även Sverige har fått smaka på den allierade med Ukrainska kosacker inkluderat Napoleon. Gick uselt för Ryssland i början men när de blev långa avstånd räckte inte proviant och kläder till när de blev kallare
1. Är det den taktiken ryssarna kör med nu? Om du menar plundring av sitt eget land, som de tycks ägna sig åt i ganska hög grad, så är det inte samma sak.
2. Ukraina för inget erövringskrig.
3. Det är klart att det går att dra paralleller till andra världskriget, men vi lever på 2020-talet och förutsättningarna är ganska annorlunda.
Däremot har ryssarna sitt befolkningsantal och sin totala brist på empati för människoliv till sin fördel.