2024-08-04, 07:11
  #73
Medlem
Laszlo Kovacss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Transaktiv
Man lovade Yeltsin redan 1991 att en expansion inte skulle ske ( https://nsarchive.gwu.edu/document/16373-document-01-memorandum-boris-yeltsin-about ) och man ljög och manipulerade Ryssland in i ett hörn där de till slut skulle "samarbeta" med ett allt större, expanderade och närmande NATO. Man jobbade alltså aktivt på att isolera Ryssland som ensam samarbetspartner mot ett allt växande militärt block istället för det fredsfrämjande "Partnerskapet för Fred" som Yeltsin trodde skulle ersätta NATO.
Missar jag någonting eller det TS som inte läser sina egna länkar?

Så här återgav ryssarna mötena 1991 (från TS:s länk):
Citat:
In his statement, he responded in a way to our proposals;in particular he said that he had received a written statement from Bush about reductions of American troops in Europe in the near future by 80 thousand men. Woerner stressed that the NATO Council and he are against the expansion of NATO (13 out of 16 NATO members support this point of view). In the near future, at his meeting with L. Walesa and the Romanian leader A. Iliescu, he will oppose Poland and Romania joining NATO, and earlier this was stated to Hungary and Czechoslovakia. We should not allow, stated M. Woerner, the isolation of the USSR from the European community.
Wörner säger alltså år 1991 att han är emot att Polen, Rumänien, Ungern och Tjeckoslovakien går med i Nato, men han lovar ingenting. Det enda som lovas är att USA ska minska sina trupper i Europa med 80 000 man.

Wörner dog 1994. Polen gick med i Nato 1999, Rumänien 2004, Ungern 1999, Tjeckien 1999 och Slovakien 2004.
Citera
2024-08-04, 07:28
  #74
Medlem
c.divers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Transaktiv
Där är väl tanken att Ryssland just inte skulle gått den väg det gick om den historiska utvecklingen hade sett ut som man ifrån USA's sida ville få Ryssland till och tro att den skulle se ut.


Sen om det hade blivit så eller ej vet vi inte. Men vad som är klart med de nya dokumenten är att det i det minsta var ett riktigt jäkla fulspel man höll på med. Sa en sak i ansiktet på dem men menade/ville en helt annan.

Så jag har väl en allt större förståelse för varför det sen blev en Putin och varför Putin blev som han blev. Innan detta hade jag ingen aning om hela historien med Yeltsin utan trodde att man eventuellt på sin höjd hade smörjt Gorbatchev med lite fina ord. At man höll igång lögnen enda till 1993 när man sen plötsligt tvärvände är en ny uppgift. Man får komma ihåg här att Ryssland gav upp *allt* fram till 1993 för ett falskt hopp.

Ta åt dig den. Sen behöver det inte förändra hela din världsbild heller.
Dina sk. dokument säger inte ett skit om vad som sagts eller beslutats. Det finns inga avtal angående Natos möjligheter att godkänna nya medlemmar din fjant. Sluta gråt och inse att inte Ryssland kan besluta om andra länders säkerhetspolitik.
Citera
2024-08-04, 07:28
  #75
Medlem
Benny98s avatar
Det faktum att trådstartaren inte kan stava till Gorbatjov och Jeltsin, som alltid har varit stavningen i svenska medier, tyder på att tråden är startad av någon som inte är svensk.
Citera
2024-08-04, 07:31
  #76
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av diseuse
Det du pratar om var inte bara en muntlig överenskommelse. Det finns till och med i skrift:

https://sv.wikipedia.org/wiki/Budapestuppg%C3%B6relsen

Det trådrubriken pratar om är varken en skriftlig eller ens muntlig överenskommelse.

Ett skriftligt avtal med kreml är inte värt mer än papperet det är skrivet på...
Citera
2024-08-04, 07:36
  #77
Medlem
rex144s avatar
När man diskuterar om NATO utvidgningen glömmer man skillnaden mellan Warszawapakten och NATO.
Länderna som ingick i Warszawapakten var ockuperade av Sovjet i tvingade att vara med.

Medan NATO medlemskap söktes av demokratiskt valda regeringar och medlemskapet hade massivt folkligt stöd.

Man kan inte förbjuda självständiga länder att agera självständigt, för annars skulle det betyda att dessa länder fortfarande tillhör Sovjet/Ryssland.

Man kan fråga sig om Ryssland är så fantastiskt bra som vissa här tror så varför inget demokratiskt grannland till Ryssland vill ingå i ett förbund med Ryssland?
Citera
2024-08-04, 08:48
  #78
Medlem
Senilixs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av StojanVlatkovich
Wow, USA var inte helt sanningsenliga, vilket scoop!
Lite magstarkt om ryssarna gnäller med tanke på att hela deras kultur och mentalitet baseras på lögner och svek.
Visst är det ett svaghetstecken när ryssen gnäller för att de behandlas precis som de själva behandlar andra...
Citera
2024-08-04, 09:05
  #79
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Transaktiv
Detta har säkert de flesta hört och kritikerna menar att han antingen aldrig fick detta bekräftat eller att det är ett påhitt helt och hållet.


Nyligen öppnade amerikanska arkiv visar nu svart på vitt att man fortsatte att ljuga för Yeltsin om samma sak. De olika dokumenten visar bland annat på att:


1. Man aktivt bedrog den ryska presidenten till att tro att den nya organisationen "Partnerskap för fred" i slutändan skulle ersätta NATO och ena Europa i en fredskoalition när det istället visade sig vara ett första steg för NATO-expansion. https://nsarchive.gwu.edu/briefing-book/russia-programs/2018-03-16/nato-expansion-what-yeltsin-heard

2. Presidenten kände sig till slut tvingad att signera den så kallade "NATO-Russia Founding Act". Ryssland och gjorde detta inte med anledning av goda förhoppningar om samarbete och gemensam tillväxt och fred utan för att man enligt Yeltsin "inte längre såg något alternativ".
https://nsarchive.gwu.edu/briefing-book/nato-75-russia-programs/2024-07-09/nato-russia-charter-1997-was-forced-step-said



Man lovade Yeltsin redan 1991 att en expansion inte skulle ske ( https://nsarchive.gwu.edu/document/16373-document-01-memorandum-boris-yeltsin-about ) och man ljög och manipulerade Ryssland in i ett hörn där de till slut skulle "samarbeta" med ett allt större, expanderade och närmande NATO. Man jobbade alltså aktivt på att isolera Ryssland som ensam samarbetspartner mot ett allt växande militärt block istället för det fredsfrämjande "Partnerskapet för Fred" som Yeltsin trodde skulle ersätta NATO.


Ändrar det några som helst av era ståndpunkter?

Var man för naiv från Rysk sida?

Vad kunde Ryssland gjort annorlunda?


PS: Sammanfattande artikel från läskiga socialister - https://www.peoplesworld.org/article/documents-reveal-clinton-forced-yeltsin-into-signing-nato-russia-pact/

Dubelkolla källorna själva. Se länkar ovan.
Ta upp alla löften som ryzzarna själva brutit.
Citera
2024-08-04, 09:08
  #80
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Laszlo Kovacs
Missar jag någonting eller det TS som inte läser sina egna länkar?

Rysstrollen skjuter alltid sig själva i foten. Ryzzarna bevisar att de är världens sämsta folk.
Citera
2024-08-04, 09:43
  #81
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Benny98
Det faktum att trådstartaren inte kan stava till Gorbatjov och Jeltsin, som alltid har varit stavningen i svenska medier, tyder på att tråden är startad av någon som inte är svensk.

Exakt! Precis vad jag reagerade på från trådstarten! Och ts gelikar, putlers robotar, stavar likadant.
Ts trådstart är falsk, med missvisande förklaring av länk!
(se ovan)

De vet att vi vet, och de fortsätter ändå!
Citera
2024-08-04, 10:15
  #82
Medlem
Landsfaderns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DEF1
Exakt! Precis vad jag reagerade på från trådstarten! Och ts gelikar, putlers robotar, stavar likadant.
Ts trådstart är falsk, med missvisande förklaring av länk!
(se ovan)

De vet att vi vet, och de fortsätter ändå!
Man kan räkna ut att det är någon med ryska intressen som skriver också utifrån hur trådstarten är formulerad. Minutiöst författad, nogranna källhänvsningar, flertalet seminarieliknande diskussionsfrågor och en smått manisk iver från trådstartaren att "starta en diskussion" och en uppmaning/vädjan att kolla upp hur otroligt tillförlitliga källorna är. Som av en slump är den här typen av trådar som regel alltid i rysk favör. Skrapar man sen lite på ytan så märker man att allt är båg.

Dyker upp den här typen av trådar lite då och då.
Citera
2024-08-04, 10:58
  #83
Medlem
zergrushs avatar
Svenskakunskaper, -stavning och enkel logik från петух-TS är lika goda som de alltid är när vi bjuds på trådar gjorda på andra sidan östersjön: Gorbatjov har nämligen varit död i två år och har därmed inte sagt så mycket på ett bra tag.

Och som vanligt faller Uralmongolernas resonemang på en mycket simpel och lättbegriplig sak: Länder öster om Tyskland vill vara med i NATO!
Ett faktum som lätt kan förstås och illustreras med följande diagram. För de vet att de kommer råka ut för samma sak som Ukraina, förr eller senare.
Citera
2024-08-04, 11:22
  #84
Medlem
ReijoHervonens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Transaktiv
Kan det möjligtvis vara så att det är tvärtom?

Att när Ryssland under den väldigt naive Gorbatchev självmant drog tillbaka järnridån och Yeltsin sedermera demonterade kommunismen till förmån för en mycket radikal liberalisering av ekonomin så trodde de ryska ledarna verkligen på väst?

Man köpte grisen i säcken, man slutade ljuga och bedra, man litade på de förslag man fick gällande sin ekonomi, man öppnade sina arkiv, man anslöt sig till detta "Partnerskap för Fred" och man var i det tillståndet inte ett hot för någon.

Men de ekonomiska råden försatte landet i djup kris (att man inte bara kunde ta en mittenväg som Sverige förvånar mig än idag), de utrikespolitiska lögnerna försvagade landets ställning alltjämt internationellt och 1997 så var Ryssland på gränsen till kollaps.

Är inte Putin om någon en naturlig konsekvens och reaktion på allt detta?


Hur borde Ryssland ha agerat ha agerat enligt dig?
Ett Ryssland i ett allt större och mer betydande Partnerskap för Fred låter logiskt.
Men skulle Ryssland någonsin kunnat ha gått med i NATO? Vad i så fall sulle NATOs funktion ha varit?
Och vad skulle Rysslands funktion ha varit? Ett enormt slagfält för ett framtida krig mot Kina?



Nej det enda logiska vore att NATO upplöstes. Men i och med NATOs expansion mot Ryssland så måste ledningen insett att man från nykonservativt håll i USA aldrig ämnade att hålla vad man lovat då det inte var logiskt.
*Gorbatjov.
*Jeltsin.
På svenska, det hade du vetat om du var svensk. Du gjorde just bort dig ditt ryska troll. Era påverkansoperationer och lögner fungerar inte, fler hatar er varje dag.
NATO är en frivillig försvarsorganisation som visat sig vara ytterst viktig emot ett imperialisitiskt Ryssland.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in