Citat:
Ursprungligen postat av
kyrkstocken
. Ni vet väl att Anders Lindberg är satt där av partiet?
Citat:
Ursprungligen postat av
Moderatorhora
Skribenterna på ledar och kultursidorna är accepterade av socialdemokraterna, dock är de nödvändigtvis inte medlemmar i partiet. Åsa Lindeborg exempelvis är väl vänsterpartist? Ledar och kultursidorna kan därför vara politiskt färgade och det är Aftonbladet öppna med.
Jag visste inte att Anders Lindberg var tillsatt av partiet, du kan kanske styrka detta på något vis? Karin Pettersson som är kulturchef kom från något jobb inom Socialdemokraterna har hon själv berättat i första avsnittet av sin tv-podd med Tone Schunnesson. De berättade också att de haft funderingar på att kalla programmet Aftonhoran, jag antar efter vad tidningen kallas på Flashback.
Intressant med ägarförhållandena Schibsted och LO.
Jag har skrivit det någon annanstans och det hör möjligen inte helt och hållet hit, men de texter som skrivs på ledarsidorna och kultursidorna är ibland inte möjliga att ta på allvar. Kan det vara så att man försöker tillfredställa för många överordnades åsikter samtidigt, och så blir texterna en rörig soppa för att skribenterna inte tillåts skriva vad de egentligen tycker?
Dessutom har ledarna börjat med kulturrecensioner och kultursidorna publicerar politiska texter som står långt till vänster om socialdemokraterna.