Det finns några få i bevakningsbranschen som är fällda för brott, vilket har rapporterats om i massmedia, här nedan gäller ordningsvakter!
Det står i Ordningsvakternas styrdokument (FAP) av polismyndigheten vad som kontrolleras. Polismyndigheten gör en registerkontroll av misstankeregistret, och belastningsregistret enligt 3kap 1§. Huvudregeln enligt 2§ är att polismyndigheten bara behöver ta hänsyn till brott som inträffat dom senaste 5 åren, men denna period kan förlängas, eller förkortas beroende på brottets svårighetsgrad, och omständigheter i det enskilda fallet.
Men en fängelsedom försvinner från belastningsregistret 10 år efter avtjänat straff, Ts fick sin dom för 10 år sedan, men om det gått 10 efter avtjänat straff, då finns den inte kvar i belastningsregistret, och inte heller misstankeregistret eftersom det inte går att vara både misstänkt för brottet och fälld för det, för den misstänkte är oskyldig tills en Dom bevisar motsatsen, i misstankeregistret är man oskyldig, i Belastningsregistret är man skyldig!
Lag om misstankeregister
Gallring
13 § En uppgift i registret skall gallras
3. om domstol har meddelat dom eller beslut som vunnit laga kraft med anledning av misstanken eller den misstänkte har godkänt strafföreläggande som har utfärdats i anledning av misstanken
https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/svensk-forfattningssamling/lag-1998621-om-misstankeregister_sfs-1998-621/
Ordningsvakternas FAP 670-1 hos Polismyndigheten
https://polisen.se/lagar-och-regler/ordningsvakter/