Citat:
Ursprungligen postat av
farbror_barbro
Ja, självklart kan Kennedy stå kvar och då kan alla väljare såvitt jag vet rösta på honom. Det var vad som hände 1992 då Ross Perot tog röster från främst Bush sr.
Men jag tänker att det finns en betydande risk/chans att Kennedy hoppar av eller att hans väljare flyr för att deras röst annars är bortkastad. Det måste en sammanvägning av polls ta hänsyn till, likaså vadslagningsbyråerna.
Känns svårt att ta hänsyn till det. Väljarna kan ju avstå att rösta också, om deras kandidat hoppar av. Blir ju en väldigt osäker beräkning, känns det som.
Har för mig att jag sett ngn förväntad fördelning på 60/40 till förmån för Trump, bland Kennedys väljare. Och eftersom Kennedy klev av Demokraterna, så är det kanske rimligt att gissa att han står kvar för att hjälpa dem.