Citat:
Ursprungligen postat av
Nulb
Funderar på om inte det här börjar bli något av ett självspelande piano. Att Trump tidigare underskattats i OU är naturligtvis inte detsamma som att han alltid, för all framtid, kommer att göra det. Trump har trots allt varit inom politiken i snart 10 år, han är inte längre någon nykomling eller en avvikande faktor. En jämförelse kan göras med SDs resultat i valet 2018. Där var också tongångarna att de alltid underskattas i opinionen, valresultatet återspeglade dock OU ganska väl.
Nu kan det naturligtvis vara så att Trump fortfarande underskattas, men jag tror man ska vara försiktig med att ta det för en sanning. Obekväma och kontroversiella kandidater underskattas ofta i början, men det brukar jämna ut sig med tiden.
1. Jag kan garantera att det finns massvis med opinionsmätningar som enbart avser att försöka måla elektorskartor i olika färger för att försöka lura väljare och övriga parter avseende popularitet.
1.1. Rostbältet är ett typiskt sådant ställe där de vill luras, när facket har god representation i D och för en höger-D politik kan Republikanerna i vanliga fall strunta i att knacka dörr för Demokraterna får minst 60% ändå.
1.2. I dagens fall har D:s all anledning att försöka lura R att förutsättningarna i (1.1) existerar emedan verkligheten är den att R har 60-40 överläge och facken och arbetarna samt "normies" inte har någon representation i Demokraterna alls, utan de representerar "kust eliter" och intressen som vill råna USAs medborgare genom pengatryckning.
2. Därför finns det ovanligt mycket bluff undersökningar just nu.