Citat:
Ursprungligen postat av
StigEngstrom
Ryssland har ingen chans mot väst, detta vet alla. Det finns ingen makt på jorden som kan mäta sig med låt mig säga "oss" då vi är medlemsland av alliansen.
Usa, Nato, väst, kalla det vad du vill.
Detta har Putin självt i intervju sagt.
Ja tänk du svart och vitt,
Räkna med att minst 60% dör i bästa fall i Sverige. Mat kan ingen vara utan. En smäll uppe i atmosfären slår ut allt som har med el att göra. man kan inte köpa mat i det scenariet. Även om det scenariet bara existerar i teorin.
Att logistiken är otroligt lät att slå ut såg vi klart och tydligt mitt i corrona. En smäll i Zueskanalen och vi är körda, Några få ubåtar kan störa resten av rutterna i ett halvår. Här i Sverige så är vi totalt körda. butiker kommer stå toma på varor.
Summa summarum !!! Alla kommer förlora utan att det ens är trupprörelser av större mått. Igen kan kriga utan mat... Det är väst svaga flaskhals nu.
Folk på ryska landsbygden är redan självförsörjande i princip.