Citat:
Ursprungligen postat av
svart.kuk.i.torsk
Varför vet ingen hur varmt det kommer bli? Det borde vara lätt att få till en uppskattning med hjälp av data, fakta och vetenskap.
Det är ju lite svårt, förvisso, med tanke på hur - förhållandevis - kort tid vi faktiskt ägnat oss åt att just registrera "klimatrelaterad data."
Dvs vi har en mycket, mycket lång tidsperiod som vi inte vet så mycket alls om, mer än hur klimatet satt sina spår - och det går att registrera.
Men den exakta mätdatan av idag, den är ju typ runt hundra år gammal - och ännu kortare om vi ska räkna med hela klotet.
Vi kan emellertid se på borrkärnor från insjöar och glaciäris, osv. Vi kan läsa årsringar i träden. Vi har vattenstånd och en hel del annat.
Men vi har inte temperatur och vindriktning eller -styrka. Vi har inte UV-index.
Jag hade gärna sett att det funnits minst hundratusen år av meteorologisk data, av samma kvalitet som den vi har från idag.
Men vi har inte det, tyvärr.
Så jag vet inte hur det kommer att bli, liksom vi int eller vet varför det blev som det blev - historiskt sett.
Jag menar, hade det tex inte varit ganska så bra att veta hur och varför istiden började och hur den såg ut under hela sin "karriär" och sen varför och hur den upphörde.
Jag vet att jag väldigt göra hade velat ha den kunskapen iaf.