Citat:
Ursprungligen postat av
GertBenny
ADHD är en hittepå diagnos. Du är antagligen en människa som på stenåldern hade sprungit runt och fixat och donat med allt ifrån morgon till kväll. Så du måste hitta något att kanalisera din energi via/till. Du är inte sjuk, du har bara mycket energi i din hjärna. Folk har klarat sig i hundratusentals år utan att äta kemiskt tjack för att "fungera" i slavsamhället.
Lycka till!
Att "fixa och dona från morgon till kväll" är motsatsen till någon med ADHD. En person med ADHD spenderar all sin energi utan att få något väsentligt gjort alls.
En person med ADHD saknar energi, men kan "se energisk ut", för att den ägnar sig åt en massa oväsentligheter.
Men skenet bedrar. Normala aktiviteter som du lägger energi på hela dagarna, typ jobba, städa, handla mat, planera, det utför inte personen med ADHD ens. Eller rättare sagt, den släcker bränder för att överleva och smälta in i samhället, men kan inte självständigt upprätthålla en livsstruktur. Hemmet är en röra, disk och kläder sprids ut, kylskåpet är tomt eller fullt med utgången mat, maten består av frysrätter, take away, och mackor.
Du drar inga fördelar av ADHD, inte ens på stenåldern. Gruppen kan dra nytta av dig för att du provar en massa ogenomtänkta beslut, men på din bekostnad.