Som rubriken lyder. Sjojgu har synts till mycket i pressen, absolut inget konstigt för en försvarsminister i krigstid.
Överbefälhavaren själv däremot, Valerij Gerasimov, har knappt synts till. Sedan januari 2023 har han högsta operativa befälet i Ukraina.
Det har vid några tillfällen kommit rykten om att han dödats, men de har aldrig kunnat styrkas som mer än just rykten. Man börjar ju dock undra, för nu har han (så vitt jag kunnat hitta) inte gjort ett enda offentligt framträdande i år, och påstods (än en gång) blivit dödad, denna gång i en raketattack mot en bas på Krim i december 2023. I februari kom
denna artikel om att han träffat soldater och delat ut medaljer efter "segern" i Avdiivka, men det var stillbilder utan datum och omöjligt att veta om det stämmer.
Att han har bättre saker för sig än att stå och blajja med journalister förstår man, men att han är så här anynom, är det inte lite anmärkningsvärt? Vad beror det på tror ni?