Citat:
Ursprungligen postat av
Diagoras
S vet att om borgerligheten behåller samarbetet med SD kommer de ha väldigt svårt att återta makten i Sverige. V och MP kommer aldirg kunna växa tillräckligt för att bilda majoritet med S. Därför behövs L och C på vänstersidan och därför hoppas S att de kan gapa och skrika tillräckligt mycket för att skrämma iväg dom från SD.
Att se S i opposition är som att betrakta situationen när en nykter alkoholist får ett återfall på sin bästa väns bröllop och hivar i sig all sprit i baren och därefter sliter av sig kläderna för att utmana alla festdeltagarna på gyttjebrottning i fontänen ute på torget. Masken har helt kommit av och nu är det enbart rå maktpolitik som återstår.
De har redan över 50% i opinionen från idag och KD och L håller på att åka ut. Liberalernas ligger på så låga nivåer att man troligtvis kommer slå ihop sig med C, annars riskerar man att ruttna bort.