Citat:
Ursprungligen postat av
greenbombs
Hej!
Har en liten fundering över ett par sneakers jag köpt. Efter bara någon användning har det blivit fula veck i lädret. Tänker att det kanske eventuellt ska vara så, men också att det kanske är uselt läder. Pungade ändå ut ca 1600 kr för dessa, men jag vet inte om det iofs innebär någon kvalitetsgaranti
Vad tänker ni, skokunniga människor, om detta? Kan man förstärka tån på något sätt så att den blir mer "fast"? Tådelen är väldigt mjuk och kanske är det därför vecken uppstår.
Se bild nedan.
https://ibb.co/RbQkZS9
Alla läderskor kommer att vecka sig, på olika sätt och i olika utsträckning. Det finns flera faktorer som påverkar veckningen, bland annat passform, material (dels om det är högkvalitetsläder, dels om det använts ett tjockare eller tunnare läder, vilket djur lädret är ifrån m.m) m.m. Nu vet jag inte exakt vad det är för skor du har, men min generella uppfattning är att den typen av skor normalt har läder av sämre kvalitet.
Du kan minska problemet genom att använda skoblock. Jag rekommenderar riktiga skoblock, inte tåblock, för att inte förstöra bakkappan.