Citat:
Ursprungligen postat av
Pstvftr
Mina grannar är i 40-årsåldern och bodde redan här när jag flyttade hit för många år sedan. Idag upptäckte jag att kvinnan i paret är otrogen, inte att jag såg något som kan tolkas eller att jag misstänker detta utan jag vet! 100% säkert! Jag tog henne oavsiktligt på bar gärning! Hon vet att jag vet men vi har självklart inte talat om det. Vi bor i en mindre ort och sprang på varandra på ett ställe en bra bit därifrån där vi inte skulle träffats naturligt. På ett sätt tycker jag lite synd om henne eftersom hon antagligen planerat allting väl så att det skulle vara kassaskåpssäkert men en serie av slumpmässiga händelser gjorde att jag befann mig på samma ställe.
Jag känner inte min kvinnliga granne speciellt väl, vi brukar hälsa glatt på varandra om vi träffas på gatan eller är ute på tomten samtidigt men inte mer än så, däremot mannen känner jag lite bättre. Inte så att han och jag umgås privat men han hjälper mig väldigt mycket med olika saker och tack vare hans hjälp och råd har jag sparat mycket pengar. Han är praktiskt lagd, har egen firma och älskar att jobba med huset, tomten, bilen, båten och allt det där dvs allt arbete jag själv undviker. Ser han mig över häcken stå tvekande med ett verktyg i handen tar han tag i saken direkt eller om jag frågar honom om en installation inne i huset gör han jobbet, i sitt garage och verktygsförråd har han allt som behövs och mer därtill, jobbiga säsongsbetonade sysslor som att byta däck på våra bilar löser han enkelt och det enda jag behöver göra är att köra in bilarna i hans garage. Dessutom via hans arbete och vänner har han ett stort kontaktnät som hjälpt mig många gånger.
Det naturliga för mig skulle vara att sticka huvudet i sanden, låtsas som det regnar och lämna åt dem att lösa allt. Problemet är att jag i mitt chocktillstånd efter min upptäckt lyckades anförtro gatans skvallertant vad jag sett, en 60-årig kvinna (vi kan kalla henne Gunilla) vars främsta intresse är att konstant springa runt på gatan och prata och vidarebefordra skvaller om olika grannar, hon lovade iofs att detta bara skulle stanna mellan oss men det är ett löfte som inte är värt någonting och det borde jag ha tänkt på när vi pratade. Anledningen till att jag anförtrodde mig till henne var att jag lite försiktigt ville förhöra mig om hur det var med mina grannar, kanske, tänkte jag, att de separerat då jag inte sett honom på ett tag, detta var naturligtvis lika lätt som att ta godis från ett barn och snart hade Gunilla fått mig att berätta allt för henne.
Det första jag såg nu på eftermiddagen när jag kom i bilen var mina grannar stå ute på garageuppfarten, han hade precis kommit hem och hon var ute med hunden och hälsade honom välkommen med en kram. Nu sitter de på uteplatsen på baksidan och jag som hade lovat min fru att jobba på tomten vågar inte gå ut.
Vad ska jag göra? Min fru kommer säga att det där angår inte oss låt det vara och det är väl ok men när får hon höra att jag pratat med Gunilla kommer hon bli tokig då hon har varnat mig många gånger och beordrat att jag ska hålla Gunilla på minst ett armlängdsavstånd och begränsa kontakten till att bara hälsa.
Ska jag berätta för min granne vad jag sett? Det här kommer helt säkert komma fram och jag vill vara på hans sida, han är en bra person som hjälpt mig väldigt mycket. Gunilla kommer slänga mig framför bussen och inte tveka att sprida allt hon vet till de andra grannarna.
Jag tycker att mina grannar matchar varandra bra, båda ser bra ut, hon kanske ser lite bättre ut men det kompenserar han mer än väl med andra saker. Allt kanske är ett litet snedsteg eller en tillfällig svacka, sådant händer, jag vill verkligen inte förstöra något för dem eller deras barn.
En tanke är att prata med frun, säga att jag vet men inte kommer säga någonting, kommer skvaller ut på gatan kan vi skylla på att Gunilla missförstått någonting men detta alternativ känns också jobbigt för jag måste bryta isen med henne och min fru skulle bli galen.
Jag kan knappast vara den första som ofrivilligt hamnat i en sådan här situation, vad tycker ni att jag ska göra?
Berätta inget för någon. Skvallertanter av bägge kön är ett gissel.
Riktigt illa att du redan glappat inför Gunilla. Kanske kan du prata med Gunilla igen och säga att du tagit fel och missuppfattat allt.
Din grannfrus tillvaro är nog tillräckligt komplicerad som den är och mår knappast bättre av att det tisslas hos grannarna.