Hur r ngot sdant mjligt, ngon som vet?
Frn Aftonbladet:"Torrschampo utpekas som utlsande faktor i en stor radhusexplosion i Danmark. Fyra barn och en kvinna ligger kritiskt skadade p Rigshospitalet i Kpenhamn.
Explosionen p torsdagskvllen intrffade i en bostad p Nygade i Helsinge, norr om den danska huvudstaden. Sex personer skadades, varav en man som frskte hjlpa personerna i huset att ta sig ut eftert. De allvarligast skadade r fyra flickor och en kvinna som befann sig i byggnaden d explosionen skedde.
Kvinnan r enligt polisen mamma till en av de skadade flickorna, och de andra tros vara flickans vnner. Frst var polisens teori att tndargas hade utlst explosionen, men senare ndrades det till att en frpackning torrschampo lg bakom, rapporterar nyhetsbyrn Ritzau.
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a...dEntry=1242915"