Citat:
Ursprungligen postat av
Hateuu
Som den lilla lekman jag är och intresserad av rättegången som det är så känns det ändå som att Sara inte kan yrkandet straffet är för hårt då det stort sätt dömdes till minimum. Vet inte om villkorligt är som fängelse och där med har rätt för omprövning eller om det bara räknas som böter.
Fallet är ändå lite intressant då som utlagd artikel om honom så beskriver dom inte barnet som fiktivt som dom gör i många andra.
”När Viktor inte sexchattar med barn så arbetar han som polisens IT-forensiker. Eller snarare arbetade som forensiker fram tills han nyligen bytte till en annan högst säkerhetsklassad tjänst. Viktor skriver att han har fotoförbud på arbetsplatsen samtidigt som han passar på att ta lite bilder till vårt fiktiva barn.”
Så rent journalistiskt har dom gjort en tabbe här. Är det för hans fördel? Är det det som ligger dom till last samt dom kallar honom polis?
Då du nämner om att du är hobby jurist eller lekman, tar jag det som en komplimang.
Får dock sätta mig på samma nivå, så ta vad jag skriver med en lastbil salt.
Det är mina egna tolkningar och antaganden.
Men hon har ändå fått rätt höga bötesbelopp trotts sin påstådda ekonomi om 18 000 ut i månaden.
Eller som hon visade på sin lönespec för drygt ett år sedan 22 345 eller något sådant före skatt.
60 dagsböter till ett belopp av 14400. Alltså 240 per bot. Där beloppet alltså baseras på inkomst och i intervallet 50-1000kr/bot. Så 60x50 skulle minibeloppet bli 3000 och maxbeloppet 60 000.
Med hennes påstådda inkomst och stora skulder till kronofogden och förmodligen andra vi inte känner till. Så anser jag att 240/bot låter högt. Vilket de också skulle kunna hävda för att få ärendet prövat till HR. Det finns ju andra grunder de skulle kunna påstå för att få ärendet prövat, hon fortsätter ju påstå sig oskyldig till brott trotts att hon själv väntat utfallet och att bli dömd. Om hon är oskyldigt dömd är ju hela belopp och skadestånd för högt. Alltså grunder till att högre instans bör pröva fallet.
Ditt sista stycke står besvarat i domen. Det är en punkt som prövats och utfallet blev att de utgör förtal.
Tvivlar på att annan instans skulle ändra på det. Men skulle ju kunna vara något hon kan hävda är felaktigt i sin ansökan om omprövning. Hennes advokat tycks kompetent så han vet nog exakt vilka punkter och vad han skall klaga på för att få ärendet prövat. Så tror starkt på att de hittar en infallsvinkel för att få ärendet prövat.
Men tror inte att HR eller HD skulle ändra på påståendet om att det inte utgör förtal.
Stora punkten är ju försvarligheten och det är här många debatter går. Men om man kan hävda att det varit försvarligt så kommer ju nästa punkt vilket är sanning. Vi har ju en relativt låg nivå för sanningshalten. Att man mer eller mindre lite mer än trott att den va sann. Som i england ställer de mycket högre krav på sanningen. Texten du citerar är ju problematisk för dem då de inte haft anledning att tro att han chattar med andra minderåriga om han inte sagt så i texten. Så de uttalandet bör falla vid sanningen. Den punkt som Sara lagt stor energi på att om hon bara fått argumentera sanning så hade hon inte dömts.
Rent generellt har vi i sverige en stark yttrandefrihet och jag tror hon kommer vilja ta det hela vägen till EU och hävda om hennes yttrandefrihet då andra länder i EU inte har försvarligheten i bedömning utan bara sanning. Tror hon kan få det tufft även på denna nivå.
Någon tidning gnällde hon om att hennes straff påverkar andra tidningar och deras rättigheter. Så plötsligt bryr hon sig om hur det blir för annan media. Men ja, hennes dom kan få konsekvenser för andra media speciellt om hon fortsätter klättra uppåt. Speciellt om hon fortsätter i samma linje med andra uthängningar.
Annan media följer media etiken, gör hon med de blir det svårare att försämra yttrandefriheten.
Media som granskar makthavare/politiker och liknande skall inte tystas. Hon tillämpar detta mått på privatpersoner vilket är felaktigt. Potentiellt skulle att hon döms och om det tas upp i EU kunna leda till sämre förmåga om att rapportera politiker med.