Citat:
Ursprungligen postat av
Allahelgon
Det är även lustigt hur hon varit i tidningar och gnällt om att hennes straff kan bli ett tystande för andra ansvariga utgivare och sedan säger hon skall fortsätta överklaga, vilket leder till praxis.
Ja, det är som jag nämnt tidigare väldigt märkligt hur dom anser sig stå över rättssamhället. Inte något dom ligger lågt med heller. Från en text i förrgår
"Den här rättegången är inte en vägg.
Den är ett farthinder.
Och vi kör rakt över det.
Vi kommer överklaga.
Oavsett domslut kommer Dumpen stå kvar."
Hon har redan bytt advokat, ingen mening att byta om man inte tänkt överklaga som sagt. Faktum är att dessa 2 gör precis som dom vill, kan nästan garantera att #342 inte kommer tas bort oavsett domslut. Än så länge är han kvar, det enda som hänt honom är väl ännu mer förtalad efter juryn sade sitt.
Det är en högst märklig situation, hela cirkusen med att Dumpen kör sitt race utanför lagboken spårar ur mer och mer över tid. Kan tycka rättsväsen / myndigheter borde se det som alarmerande.
Det urholkar systemet vill jag påstå. Det vi vet nu som medborgare är att har vi utgivningsbevis och kallar oss för nyheter, så är det fritt fram att göra egentligen vad vi vill.
Vidare, något jag tänkte på nu, risken för "fortsatt brottslighet" är väldigt uppenbart, det rullar på precis som vanligt.