Citat:
En aprildag 2023 blir en 16-årig elev inkallad till rektorns rum, på gymnasie*skolan Arena Academy i Stockholm. Där på det pampiga kontoret, med dörren stängd, konfronteras hon av skolans ledning: rektorn och hans närmsta förtrogna, den biträdande rektorn.
De två männen har fått veta att 16-åringen har testat röka hasch tillsammans med några kompisar, en kväll efter skoltid.
Nu har rektorerna ringt till hennes föräldrar och berättat allt.
”Är du inte muslim? Skäms du inte”, skäller en av rektorerna, minns flickan. Hennes berättelse har bekräftats av vänner och lärare på skolan och återgetts i mail och intervjuer med Skolinspektionen.
I efterhand har personal på skolan beskrivit för myndigheten hur eleven utsattes för ”ett brutalt förhör” i kontors*rummet.
Rektorerna säger där åt flickan att hon har syndat mot islam. Och att hon ska gå hem, trots att 16-åringen förklarar att hon är rädd för vad hennes familj ska göra med henne nu, då de är noga med hennes rykte.
Flickan börjar skaka okontrollerat, gråta och får svårt att andas. Hon är ber rektorerna att ringa föräldrarna och ta tillbaka allt, säga att droghistorien inte är sann.
”Gör inte detta mot mig”, bönar hon. Men de lyssnar inte.
Ja att synda och röka hasch när man är 16 är det en stor % av svenskarna som gjort. Man minns ju när klasskompisarna en efter en behövde fly från deras föräldrar eftersom dom skulle bli halalslaktade när dom kom hem efter dom avslöjats... Nä hörrni, när ska vi slänga ut allt som har med Islam ur detta land?
Cannabis legaliseras här och där, det är fullständigt uppenbart att det är ingen fara. Hon är fortfarande samma underbara tjej. Men föräldrarna kommer förmodligen kasta henne från balkongen, och svenskens hat mot cannabis samt rädsla för Islam gör det hela möjligt.
SVENSKAR = PATETISKA.