Citat:
Ursprungligen postat av
solenskiner120
Det hon säger är ju sant, vadå män vill inte ha kvinnor som tar stor plats och är drivande i saker och har en stor personlighet precis som Sonja? Du och Mattias vill ha en liten blyg tjej som står i köket och lagar mat för er manlighet inte klarar av något annat. En riktig man kan hantera vilken kvinna som helst. Så uppenbart att man är osäker i sig själv och du verkar vara ett såklart exempel på en sån snubbe. Sonja pratar med händerna, är mycket och och lite pk framför kameran och sen? Det är så hon är. Det är hon som är bachelorette inte du. Svider det att se kvinnor ta stor plats i tv och styra och ställa? Svar ja

Argument som ”din manlighet känner sig hotad” är klassiska argument från feminister som har slut på argument. Likt Sonja som ville avsluta ”debatten” efter att hon sade det. Då hon inte hade några mer argument.
Mattias sa inget orimligt direkt. Sen kan man tycka vad man vill om det. Men att dra till sådana där påståenden om att hans manlighet känner sig hotad är bara patetiskt. Det är en lika uttjatat sägning som den är platt och irrelevant. Men om det bara är det man har att komma med så är det väl så.
Sedan svamlar du sjukt mycket. Du verkar vara väldigt känslostyrd då du hittar på massa saker om mig och om vad jag tycker. Och du verkar inte kunna hantera dina hatiska känslor då du skriver helt osammanhängande. Ha det!