Citat:
Ursprungligen postat av
Doraemon-FTW
Det republikanska partiet har satt i system att förbjuda alla böcker som belyser behandlingen av svarta och uramerikaner, samt sexualupplysning (eller ens tolerans för sexuella minoriteter) för barn.
Det absoluta värdet i "Freedom of speech" gäller i praktiken bara när man yttrar åsikter som rimmar med det vidriga högerpartiets världsåskådning.
Nej, det har dem inte. Däremot har HBTQ rörelsen med demokraterna i spetsen publicerat otroligt mycket pedofil böcker de senaste åren. Barn som går i förskola kan hämta ut böcker på deras skolbibliotek som beskriver hur man ska suga kuk, knulla röv, vuxna som älskar barn(pedofili) är inte fel och även böcker som har meningar som "känner du dig ledsen eller nere? Det kan bero på att du egentligen är en kvinna och inte en man". Man kan lära barn att acceptera att vissa människor tror att dem är ett annat kön utan att hävda att du har ont i huvudet pga att du föddes i fel kropp.
Hahah roligt att du hävdar att högern inte tror på Freedom of speech. Var det inte Bidens administration som tvingade Facebook, Twitter, youtube mm att stänga ner meningsmotståndare? Jo tack, det var det. Snacka om freedom of speech.