2024-03-11, 07:19
  #1
Medlem
VD:n för Järvaveckan tog iniativet till en undersökning om vad de som bor i utsatta områden tycker om nuvarande regerings politik. Frågor som dubbla straff för gängkriminella och kameraövervakning var med som visar att de är mer positiva än vad svenskarna är till de åtgärderna.
Intressant också är att de svenskar som bor i utsatta områden som blev tillfrågade är mer kritiska än vad snittet är för övriga svenskar i landet vilket kan tyda på att det är hardcore "vänstermänniskor" som röstar V, MP och S.

Hur kommer saft och bullevänstern ställa sig till det här faktummet kommer de fortsätta att kritisera hårdare tag?

Många av de här kommer från länder med hårdare straff som kan förklara deras positiva inställning. Även religonen kan säkert spela in där de som förespråkar sharialagar säkert tycker det är bra och gärna ser ännu hårdare tag?

https://www.svtplay.se/video/jLJZgPB...iminalitet-906

(Lite komiskt blir det ändå när han i studion inte kan ta bladet från munnen och erkänna vilka som är kriminella i stor utsträckning i dessa områden och gängen som helhet. Fortfarande farligt att säga det högt i SVT-media. )
Citera
2024-03-11, 07:29
  #2
Min uppfattning är att högre stående kulturer är mindre styrda av primitiva känslor. Att folk som kommer från stenålderskulturer är för hårdare straff är således inget konstigt. Om du frågar schimpanser så dessa djur tycka att det är rätt att döda om du tar en banan från dem.
Citera
2024-03-11, 08:35
  #3
Medlem
För er som vill fördjupa er, länk till Järvaveckan research där ni kan ladda ner rapporten (PDF).

https://jarvaveckan.se/jarvaveckan-research/

eller rapporten direkt: https://jarvaveckan.se/wp-content/up...n-Research.pdf
Citera
2024-03-11, 10:11
  #4
Bannlyst
Varför praktiserar dom inte det på sina barn odon spränger, mördar och terroriserar Sverige?

Känns som att svartskallen säger en sak, men gör en annan
Citera
2024-03-11, 11:54
  #5
Medlem
SVT artikel som jag inte är helt imponerad över men som jag ser det är det väl delvis ett svar på min fråga hur vänstern ser på det här.

https://www.svt.se/nyheter/inrikes/g...gangkriminella

"Grannar i utsatta områden oense om hårdare tag mot gängkriminella"

"Exempelvis tror 42 procent av de med utländsk bakgrund att dubbla straff för gängkriminella har ”mycket stor effekt” i kampen mot gängen, att jämföra med 29 procent av deras grannar med svensk bakgrund."

"Resultaten är uppseendeväckande, tycker Järvaveckans vd och grundare Ahmed Abdirahman, som menar att de som bor i utsatta områden sällan får vara med i diskussioner om åtgärderna."

Det första fetade är skribentens tolkning och visst mellan svenskar och utlandsfödda kan det väl stämma men jag ser det som ett dåligt ordval här för att få det som de är väldigt splittrade.

Jag kanske missade att han sade det sista fetade, däremot sade han "något överraskande".

Tycker att det är en positiv rapport och tycker det är viktigt att de som bor i de här områdena får ge sin syn för det är de som mest får leva med skiten och inte de som bor på tex Södermalm.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in