Citat:
Ursprungligen postat av
Rullator-Ronny
Jag har länge varit sugen på att köpa en segelbåt och segla till Gotland och tillbaka.
Den här sommaren kommer jag nog göra slag i saken. Jag har en budget på cirka 60k för båt och eventuella tillbehör och kommer köpa den vid midsommar. Jag kommer ta med en kompis, men han har aldrig seglat förut, så jag måste veta hur man hanterar båten.
Jag är inte en total nybörjare, jag har seglat optimistjollar och en laser för flera år sedan och vet ungefär vad segling går ut på. Jag kommer be säljaren att ge mig en rejäl genomgång på båten innan jag köper den. Frågor:
1: Är segelbåtar på 27-32 fot mycket svårare att segla än optimistjollar?
2: Vilken modell skulle passa mitt syfte och budget bäst?
3: Hur fort går en båt på 27-32 fot, och hur lång tid tar det att segla till Gotland från låt oss säga Nynäshamn?
4: Vilken utrustning måste jag köpa till eller se till att båten har? Behöver jag en livbåt?
5: Hur mycket kan man förhandla om priset på en segelbåt? Är det som med bilar?
Svar fråga 1:
Det är
lätt att segla de efterfrågade båtstorlekarna, men du måste vänja dig av med jolletänkandet, så som att då du ska sträcka ett segel under segling och vindtryck i seglet, så måste du slacka, skota ut, t.ex. förseglet för att kunna sträcka det. (Två jolleseglare slet av en skot-vev på min långfärdsbåt då de lät bli att slacka seglet då det blåste för hårt): Det ska vara bukiga segel vid lätt vind och hårdare sträckta vid hård vind.
En kvinnlig jolleseglare seglade farligt nära land innan slag blev av med min båt och jag upptäckte hennes olat i rätt tid,
så slå inte för nära land.
Svar fråga 2:
Du kan få en Allegro-27 billigt idag, men se upp med plastpest. Den är mycket stadig och en riktig havsseglare som är långkölad. Den trivs på havet utan att bli för rank och nyckfullt "kastig" i stora vågor och trivs jättebra i stormigt väder. Den tål men är svår att manövrera i början. Man får lära sig att göra som båten vill tills man kan den och då börjar den kännas smidig.
En Albin Vega duger och de är idag jättebilliga. Köp ingen väldigt gammal Vega. De kan ha fått svajköl och ha "ut-seglade" skrov. Då du tittar på båtar så tillse att
skroven inte är utseglade. Med svajköl och krackeleringar är ett tecken på att allt inte står rätt till. Man kan i vanföreställning tro att långkölade båtar inte kan få svajköl. Inplastad köl är bättre än icke-inplastad.
Summa: Ett fräscht skrov är A och O.
Du kan köpa Havsfidra om du ska ut på havet. En liten "go" båt som kryssar dåligt men är försedd med inombordare.
Det duger givetvis även med fenkölade båtar för en tripp till Gotland.
Jag transportseglade en Shipman 28 från Vättern till Mälaren och den var kraftigt slängig och dängig ute på Östersjön; ej "trygg" o trevlig som Allegro 27:an.
Räkna med att köpa personlig utrustning för si så där 10 000:- ;finns billiga alternativ på t.ex. Tradera.
Räkna med att det är chockartat dyrt att börja segla och äga segelbåt i början, tills man lär sig de gyllene medelvägarna och hittar de billigare lösningarna.
Ja det finns många billiga båtar idag.
Svar fråga 3:
Om man räknar på en medelfart av 4 till 4,5 knop så tar det 16 timmar till Gotland (vid förlig vind förstås. Kryssning tar givetvis längre tid). Visby kostar i år 270 spänn per natt i gästhamnen. Detta för en 0 till 10-meters-båt.)
27 fotaren kan gå i, runt 5 knop. 32-fotaren vet jag ej men har den en vattenlinje-längd på 7 meter så maxar de runt 7 knop.
Svar fråga 4:
Ja en livflotte eller vettig gummibåt eller annan jolle är vettigt att ha. Ska du segla på öppen sjö så har du nytta av en AIS, radar eller
minst en
radarreflektor a´340:-
Ha en GPS navigator så ser du precis vart du är. Eller använd död räkning; det är ju inte så långt till Gotland.
Köp kikare, flytvästar, batteriladdare, skarvsladdar; Eu-kontakt, regnkläder, sydvest, passare, sjökort, reserv-impeller, nödraketer, bestick och komplett servis, transistorradio (men ute på internationellt vatten finnes ingen radiokontakt) dim-horn, solglasögon, med mera; jag minns ej allt just nu.
Och köp en båt
med standardutrustning så som fendrar, ankare, förtöjningsgods livsele, med mera (all nödvändig utrustning för segling och detta brukar i regel ingå vid köp).
Svar fråga fem:
Ja du kan i regel pruta på en båt.
För övrigt: Följ tråden "Segling från Hjälmaren till Gotland". Den tråden ligger på "Maringuiden" just nu.
Du kanske redan hunnit iväg??