Citat:
Ursprungligen postat av
simba_rock
känns inte bra att en av Sveriges bästa skidskyttar skall jobba resten av sitt liv med arbete som inte krävt någon utbildning
Har den här hetsjakten på att alla ska utbilda sig blivit så sjuk nu att ett jobb bedöms efter om man måste ha en utbildning för att få det?
Hur i hela fridens namn kan du bedöma ett jobb utifrån vad som krävdes för att få det en gång i tiden?
Helt sinnessjukt resonemang.
Den andra frågan är varför hon ska ha allt serverat. Hon har ju fått växa upp i ett land där hon haft möjlighet och säkert fått väldigt stort stöd för att kunna bli bland dom bättre i världen på en grej och fått glänsa för det. Många får varken chansen att bli världsmästare eller studera. Varför ska hon ha båda? Och förresten är det väl bara hon börjar på komvux, dom har väl inte stängt intagningen för skidskyttar?