Citat:
Ursprungligen postat av
boboboxbox
Ja, har han kommit från norr / Vallda Trekant, så har han haft 2 rondeller att ta sig igenom först. Knappast somnat, alltså.
Grav oskicklighet, eller avsiktligt självmord?
Jag är helt övertygad om att inkörningen är högst medveten och avsiktlig. Han har kört sin tunga SUV i nedförsbacke, och laddat fullt rakt mot portalen vid Vallda Kyrka - och "lyckats" få en perfekt träff. Denne olyckssalige förare ville verkligen inte överleva.
Han hade med stor sannolikhet inte bilbältet på. Det skulle inte förvåna mig om det luktade alkohol utöver järnlukten av blodet, och lukten av gummi, bränsle, plast och uppvärmd bilplåt.
Många självmordsfall där någon avsiktligen kört in i något fast och tungt föremål vid vägen, har "stärkt sig" med att dricka ordentligt innan sitt självmord. Det här kan vara en person som normalt aldrig ens smakar på alkohol.
Polisen kommer genom en mobiltriangulering att kunna följa mannen från när bilen rullade igång på morgonkvisten, till dess att den i hög fart krossade portalen vid kyrkan. Han kanske körde hemifrån och iväg till en stilla och fridfull plats i närområdet.
Där i bilen drack han upp en flaska whiskey rakt av. Sedan drog han igång bilen, och körde från Särö upp mot Vallda Trekant och rondellen där.
I rondellen tog han höger mot Valldavägen, och laddade fullt ner för backen och mot den tunga stenkonstruktionen vid kyrkan där det blev tvärstopp och omedelbar död.
Jag är helt övertygad om att Kungsbackapolisen redan idag har nästan hela bilden klar över vad som inträffat. Och, att det här helt och hållet handlar om just ett självmord. Ett spektakulärt sådant.
Kanske någon som förlorat arbetet eller sitt företag. Kanske en infekterad skilsmässa som inkluderar en hopplös vårdnadstvist. Jag vet inte.
Men det kan finnas en lång rad olika saker som relativt snabbt kommer fram, när polisen tittar närmare på mannens historik och sista tid i livet. Det här är inte en olycka, utan ett självmord.
Allt ovanstående är mina egna spekulationer och således inga kända fakta. Men, min erfarenhet säger mig att det kan vara ett fullt tänkbart scenario på hur det kan ha gått till.