Citat:
Ursprungligen postat av
BackToHegel
Jag har också ett OKQ8 VISA kreditkort och de få gånger jag behöver kontanter tar jag ut dessa i samband med köp i butik. Detta kostar inget, men max belopp per gång är 500 kr, ibland lägre.
Inget av de problem du tar upp kommer man åt genom att personligen avstå att använda ett kreditkort. Visst kan man avstå kortet som är gratis och som man får bonus på, använda kontanter 100% av tillfällena man handlar. Men förändrar detta något, mer än att man personligen får lite mindre pengar i plånboken?
.
Och pågrund av personer som dig kan de fortsätta tömma landet.
Och ja det förändrar defintivt saker när folk använder kontanter som i övriga europeiska länder.
Det är därför bankerna inte kunnat skita på folket i övriga europa på samma sätt.
OCh nej det är inte gratis.
Du betalar avgiften många gånger om då de lagligt rånar butiken i extra dyra kortköpsavgifter som butiken i sin tur måste höja priser för.
den ynka 0,5% bonusen har du betalar många gånger om.
Handlar du för 10000kr så får du tillbaks en kopp kaffe på stan (som du betalat många gånger om)
Är du så fattig så att du tycker det är värt att lura sig själv för småpengar.
Har man kort så brukar folk handla extra saker de inte skulle handlat om de skulle haft sedlar i handen så folk lurar sig själva och gör sina grannar arbetslösa för ingenting och hjälper banken att tömma samhället och höja alla bankavgifter och hittepåavgifter då man fått ner kontanter till ett minimum coh stängt ner alla bankkontor pga av fån som använder swish och kort och gör bankens jobb hemma.
Många uttag i butik räknas inte som uttag i statistiken så de kan fortsätta plocka ner bankomater som de gjort.