Citat:
Ursprungligen postat av
skattensmysterie33
Skillnaden mellan MJ och exempelvis Cobain och Elvis är att det i MJs fall finns en hel del som talar för att han har fejkat sin död. När det kommer till Cobain och Elvis finns det absolut ingenting, bara rykten taget ur sanden.
Bara alla underliga omständigheter kring hans dödsfall borde få människor att lyfta på ögonbrynen. Sätter man sig in i detaljer kring olika vittnesmål och tidpunkter kring det hela ser man snabbt att det är ovanligt många omständigheter som inte stämmer. Att det finns en eller två motsägelsefulla händelser och uttalanden är inte konstigt, men när det börjar närma sig cirka 10 ovanliga omständigheter och avvikelser från normalt förfarande börjar man undra. Detta gäller ända från läkaren Murrays agerande (som verkligen är fullständigt osannolikt på flera punkter), ambulansen, läkarna på sjukhuset, obduktionsrapporten, familjens agerande, This is It -turnen och filmen, samt Jacksons eget agerande tiden innan hans död. Jag är inte konspirationsteoretiker, men att undra över om Jackson faktiskt dog eller inte den dagen är fullt rimligt givet omständigheterna kring det. Han hade ju tydliga motiv att behöva eller vilja försvinna och ville inte tappa ansiktet inför världen. Han hade problem med stämningar till höger och vänster samt stora ekonomiska problem.
Håller för övrigt med om Dave Dave, och det handlar främst om sättet han pratar på intervjun på Larry King, alltså hur han tonerar ord och sätter ihop meningar. Inte röstläget som sådant, utan hur han pratar. Det skulle förstås kunna vara att någon har studerat honom detaljerat för att så tvivel hos fansen att det skulle kunna vara MJ.