Citat:
Ursprungligen postat av bagge1
Intressant att du jämför Rudolf med vanliga forskare. Han har väl ingen anknytning till något universitet och han innehar väl ingen akademisk tjänst överhuvudtaget? Kan man då säga att han är en vetenskapsman?
Men han är ju vetenskapligt skolad, har läst forskningsutbildning och vet hur man genomför en vetenskaplig undersökning. Vem som helst kan väl så vitt jag förstår återupprepa hans undersökning? .
Hans status bygger förutom på martyrskapet på den akademiska bakgrunden, flera av hans skrifter har otvivelaktigt akademiska pretentioner liksom de tidskrifter han driver. Han är knappast så betydelsefull i sin krets på grund av sin publicistik. Hans verk måste bedömas enligt samma kriterier som alla andras. Jag känner för övrigt inte till någon seriös genre där det anses normalt att citera egna titelförsedda pseudonymer.
Vi får väl hoppas att någon hederlig forskare gör motsvarande undersökning. Om det just nu inte kan ske av diskursivt-repressiva skäl så är det inget argument till förmån för Rudolfs trovärdighet.
Citat:
Ursprungligen postat av bagge1
Det var ju bussigt att du tycker det, tyvärr är hela det västerländska politikska-/kultur-/journalistiska-/vetenskapliga etablissemanget av motsatt uppfattning.
Nu varierar väl den juridiska aspekten åtskilligt mellan olika västerländska stater. Journalistik, kultur och politik är nog en sak, men jag är inte övertygad om att motståndet mot en öppen diskussion är så stort inom historieforskningen. Jag har svårt att tro att många svenska historiker som på något sätt professionellt berört ämnet stöder repressionen, särskilt när den uppenbarligen är så kontraproduktiv. Däremot kan jag väl tänka mig att en del av dem tycker att det är slöseri med tid - och även om det säkert är orättvist i några fall så är väl Germar Rudolf en bekräftelse på den tanken.
Jag lunchar för övrigt idag med en kollega som sysslat med en av de yttre ringarna på förintelsetemat - ska höra vad han tycker om detta.
I övrigt tycker jag Lindholms sammanfattning är god:
Citat:
Personer som Rudolf är intimt beroende av politiken för att klara sig. Är den repressiv så blir de martyrer, är den stödjande så blir de lysenkoister. Lämna politiken utanför och de förstör för sig själva på nolltid.