Citat:
Ursprungligen postat av
pyz
Anledningen är ju mycket enkel, Tammstorps dokumentation var bristfällig. Det guldet som hittades på vinden är dessutom bara till en bråkdel av värdet som försvann i samband med konkursen. Det är fullt rimligt att dokumentation saknas i konkursen gällande guldet på vinden.
Om bevisningen för att det kommer från Tammstorp är svag så är den fortfarande starkare än bevisningen till dödsboets fördel. Ett par certifikat som de inte kan bevisa hur de skulle tillhöra pappan, varken att han skulle ha köpt de eller att han skulle haft certifikaten vid sin död.
Det finns ju dokumentation på vilka tackor som saknas och deras serienr.
Enbart ett nr matchar tackorna i detta fallet.
Att deras dokumentation varit bristfällig är en förklaring till varför guldet som försvann inte kunnat spårats.
Men bristfällig dokumentation gör det inte mer troligt att guldet kommer från Tammstorp(bedrägeriet).
Bevisningen för att det skulle komma från Tammstorp(genom brott) är väldigt svag, orsaken till detta är helt irrelevant, avsaknad av bevis är avsaknad av bevis.
Tammstorp köpte och sålde guld i sin verksamhet under flera år så det fanns/finns alltså lagligt ägda tackor från Tammsfors i omlopp och det fanns kunder till Tammstorp som hade väskor därifrån.
Det är inte osannolikt att fadern varit kund hos Tammstorp.
Bevisningen från dödsboet är hyfsat stark i och med det upphittade brevet och certifikaten.
Detta kombinerat med att fadern har haft en ekonomi som möjliggjort inköp av guldet gör att han är den enda troliga källan till att guldet placerats i huset.
Sedan hur fadern fått guldet är en annan fråga.
Det skall dock påpekas att om det är så att guldet faktiskt skulle ursprungligen komma från Tammstorp(bedrägeriet och inte genom laglig handel, som ju Tammstorp faktiskt höll på med), sedan införskaffats av fadern och sedan gömts och att det nu då skulle tillfalla dödsboet så gäller godtrosförvärv(2§ Lag (1986:796) om godtrosförvärv av lösöre) för fadern och hävd(4§) för dödsboet(då fadern hade guldet mer än 10år och guldet innehafts av flera efter varandra på grund av överlåtelse eller arv, testamente, bodelning eller något annat liknande fång).
Så även om guldet skulle komma från Tammstorp(genom brott), vilket det finns väldigt lite bevis för så skulle de med största sannolikhet inte ha rätt till guldet ändå.
Min uppfattning är att det är tämligen stark bevisning för att guldet är gömt av pappan till dödsbodelägarna.
Bevisningen för att det kommer från Tammstorp-härvan är svag. Sannerligen inte i närheten nog för att kunna påvisa att guldet kommer från något brott.
Det skall påpekas att polisen utrett saken och inte funnit några bevis för att guldet kommer från brott.