Citat:
Ursprungligen postat av
Refuserad
Nu har han lämnat in konkursansökan till Borås tingsrätt. Anställda och fack kan andas ut.
https://www.bt.se/boras/efter-bt-s-g...nik-i-konkurs/
Nu får de anställda andas in igen, konkursansökan avslogs på grund av formaliafel.
”Ronnefjords konkursansökan var dock inte komplett och Borås tingsrätt ville ha in ytterligare uppgifter. Ägaren svarade via mejl att han saknade mobilt bank-id, och eftersom att han inte befann sig i Sverige behövde han skicka ett dokument med post. Han vädjade därför till domstolen om mer tid: ”Snälla hjälp mig” står det i mejlet.
Tingsrätten godtog hans önskan men nästan fyra veckor senare har ansökan fortfarande inte kompletterats. På tisdagen höll en domare ett handläggningsmöte och beslutade då att avslå Robin Ronnefjords begäran om att lägga ner företaget.
”Eftersom att Borås Markteknik AB inte inkommit med någon konkursansökan i original, anser tingsrätten att ansökan är så bristfällig att den inte kan läggas till grund för en prövning i sak” står det i protokollet.”
https://www.bt.se/boras/ny-vandning-...ade-foretaget/