Citat:
Ursprungligen postat av
ReflektivInsikt
Säg att Ryssland invaderar Sverige, hur bör man ha förberett sig ekonomiskt? (seriös tråd)
Det första som händer bör väl vara att SEK kraschar och blir i det närmaste värdelöst? Så pengar på banken blir det inte mycket nytta av. Aktier och fonder noterade på Stockholmsbörsen går väl samma väg? att betrakta som värdelösa. Aktier och fonder i övriga valutor borde kunna hålla sitt värde. Ett problem blir då om Ryssland skulle vinna kriget och Sverige faller under rysk jurisdiktion. Då finns det sanktioner som skulle förhindra att värdepapper förs över till ryska bankonton? Så då blir de värdelösa de med?
Om pengar skulle ligga i en bostadsrätt eller villa så är prognosen negativ här med. En massmobilisering och stora förluster i kriget reducerar Svergies befolkningsmängd, och därmed efterfrågan på bostäder. Det blir köparens marknad, och priserna kommer kanske halveras eller mer.
Jag får intrycket att det enda som verkar vara någorlunda säkert är att likvidera sina tillgångar i god tid innan invasionen och sedan köpa guld. Detta gömmer man sedan undan på lämplig plats till kriget har blåst över. Då kan man konvertera sitt guld till rubel eller SEK beroende på vem som vann. Problemet här är dock att spreaden på att köpa guld är närmare 8%. Så ett rejält dålig affär med andra ord.
Vad finns det för något annat?
Vid händelse av krig så kommer du att märka att det helt plötsligt är andra valutor som gäller. Dina abstrakta "rikedomar" kommer inte att vara värt ett skit. Vad som kommer att vara värt är saker du idag tar för givet. Bränsle, mat, tobak, choklad, spik, verktyg, elektricitet etc etc. Har du någon släkting vid liv som minns ransoneringen under 40-talet? Eller någon som levde genom depressionen? Har du aldrig undrat varför dessa människorna sparade på exakt allt skräp dom hade tills dagen dom dog? Farfar hade kvar gamla elektriker prylar från typ 60-talet och inte av samlar värde. Tror inte han slängde en skev spik ens en gång. Till och med bly återanvände han. Efter att jag skjutit med luftgeväret så samlade han blyet i kulfången och smälte ned det och gjorde fiskevikter utav. Varför han nu gjorde det är en bra fråga då han inte ens fiskade längre.