Citat:
Det har blivit mkt sämre sen nya kommunalrådet tillträdde och sämre lär det bli, stan har inte ens haft en ungdomsgård på 7-8 år, natthärbärge för hemlösa drivs av ideella krafter, missbrukare och psykfall bor i källare od, kommunpsykiatrin är helt klart otillräcklig osv osv, det är många saker som släpar efter och dom som drabbas värst är naturligtvis uppväxande ungdomar och andra svaga grupper, istället för att se till kommuninvånarnas bästa vill Sossarna satsa på en helt ny stadsdel, det i en stad som tappat befolkning i ca 10 år och var fjärde person är pensionär, så jag vill påstå att ungdomar i bilar tillhör stans minsta problem, dom är faktiskt oftast en tillgång, att dom skulle va hatade bilmarodörer är mer en tidningsanka som inte många stadsbor känner igen sig i, det är mest folk från landsbygden och utsocknes som gnäller och naturligtvis har dom partifärgen grön/röd..men narkotikan håller jag med dig om, det är riktigt otäckt att se förfallet.
Så fort man är inne i stan tycker jag att man ser knarkare över allt. Arvika är ju en ganska mysig stad men det har ju inträffat en kraftig försämring de senaste åren. För och främst är det bilmarodörerna som lämnat många arvikabor sömnlösa men att se knarkare på var och varannan gata är ju inget sundhetstecken.
Var inne på Palmviken innan jul och får syn på ett par som är helt likbleka och ansiktet täckt med tatueringar. Vart kommer dessa ifrån? Är Arvika med i något projekt som pytsar ut knarkare i olika lägenheter runt om i staden?
Var inne på Palmviken innan jul och får syn på ett par som är helt likbleka och ansiktet täckt med tatueringar. Vart kommer dessa ifrån? Är Arvika med i något projekt som pytsar ut knarkare i olika lägenheter runt om i staden?