Citat:
Ursprungligen postat av
jzon8988
Mordbrand. Bränner ner en ICA butik där det finns kunder och personal. Hur störd och sjuk är man inte då?
Var det Quick eller Breivik?
Personlighetssyndrom är en sak, en psykisk sjukdom är något annat.
Har hon en personlighetsstörning så måste hon inte lida av en psykossjukdom och en människa som har en sådan hjärnsjukdom som t.ex schizofreni behöver absolut
inte ha illvilliga motiv såsom Breivik där det som sker är planerat och genomfört med beräkning.
Springer du omkring och ser marsgubbar medan en röst talar om för dig att alla är ute efter att kidnappa dig och transplantera bort din hjärna, är du givetvis inte jämförbar med någon som i godan ro ägnar tid åt att med inlevelse planlägga massmord för att den vill skapa skräck och terror i meningsmotståndare eller andra.
Men nu berördes väl hon av att det fanns en konflikt med personalen om att hon inte fick krita och behöver isåfall inte varit
sjuk även om man brukar säga psykiskt sjuk lite slarvigt. En personlighetsstörning är t.ex inte en sjukdom men det är bipoläritet och andra psykossjukdomar. De bryter ner hjärnan och skadar den. På samma vis man inte anser att dementa människor är vid sinna sinnes fulla bruk, räknar man heller inte alla som är psykiskt dåliga.
Personen jag citerade jämförde ADHD och schizofreni och de är två väldigt olika saker även om de genetiskt har likheter. En person med ADHD kan styra långt mer än vad någon med schizofreni kan när det kommer till uppträdandet även om ADHD kommer med svårigheter som inte alls alltid är menade att bli som det blir och en schizofren kan uppträda illa pga personlighet och inte sjukdom.