Citat:
Ursprungligen postat av
Gulblendkarringen
Det finns visst arbetslösa läkare din pappskalle. De är nog inte många, men de finns och de är svenskar. Sen har många läkare uselt betalt.
Ja, många läkare har dåligt betalt, med hänsyn till insatsen, men det är offtopic i denna tråd. Topic är huruvida de är arbetslösa -- vilket de alltså inte är.
Citat:
Civilingenjörer finns det gott om arbetslösa. En av de mest överskattade titlarna. Vad gör en sådan ens? De flesta jobba på bank och har tagit ekonomers indolenta jobb. Men det finns många arbetslösa ingenjörer.
Nej, en typisk civing jobbar inte på bank.
Civing och ing är olika saker, att blanda ihop dessa två är som att blanda ihop usk och läkare.
Citat:
Sen har vi massa folk som har fina utbildningar men som jobbar med helt andra grejer som inte ens kräver någon utbildning från gymnasiet ens. Många ekonomer jobbar som säljare är ett bra exempel.
Ekonomer är inte akademiker, de är "akademiker".