Citat:
Ursprungligen postat av
Johnnynator
Det är inte riktigt "nu" som hårtransplantation blir trendigt. Om man tittar på vårt svenska YouTube community så har alla medlemmar i JLC gjort en hårtransplantation, Jonsson i RMM gjorde en nyligen och Jockiboi. Listan kan nog hålla på hur länge som helst. Om man kollar på Hollywood så är mörkertalet enormt. Bradley Cooper och George Clooney är exempel på skådespelare som gjort hårtransplantationer utan att ens tappat något hår (de gick från ett naturligt V format hårfäste till mer spikrakt). Matthew Mcconaughey har gjort en men påstod öppet i en intervju att han fått tillbaka allt hår genom minoxidil, vilket tydligen ska vara omöjligt. Så ja, vem står näst på tur? Verkar kunna vara vem fan som helst med tanke på hur många som gör det.
När det kommer till finasteride frågan och hur det påverkar muskeluppbyggnaden osv så är det första jag kommer att tänka på när Arsenals före detta tränare Arsene Wenger gick ut och sa till sina spelare att de fick sluta ta finasterid eller andra "irrelevanta" läkemedel då det tydligen var populärt i spelartruppen. Om det ger negativ effekt på muskeluppbyggnaden är nog svårt att säga på rak arm dock och jag är inte helt säker på att alla som gör hårtransplantation måste börja med läkemedlet?
Fan, det har du rätt i. JLC ja, nu är jag lite äldre men minns att det kom några videos kring det. Verkar bli trendigt, tråkigt. Missförstå mig rätt, transplant i all ära, inget fel med det. Men att trycka i sig DHT-blockerare, vilket är praxis efter en transplant, för resten av livet. Varför vill man riskera hormonella biverkningar? Talas ju sällan om vilken skitmedicin Finasterid är. Halvslak dick och dålig muskelutveckling, är det värt det för en bra frilla?
Jag tror definitivt att Finasterid påverkar anabol effekt mycket. Frågan är om det spelar någon roll om man redan roidar och kör på anabola steroider? Lite där frågeställningen ligger, blir det ett Moment 22, att dessa muskelfysiska giganter med stora följarflöden, kör FUE + Finasterid, särskilt CBUM som tävlar.
Finns ett par naturliga byggare jag följer som troligen p.g.a. genetik samt högt testosteron börjat raka skallen då håret ramlat av. Dessa har inte börjat med transplant eller Finasterid. Ligger det dålig självkänsla som bakgrund hos roidarna?