Citat:
Ursprungligen postat av
AskMeAboutJesus
I Foreign Affairs framför en f.d. analytiker på CIA att det är troligare att Ryssland framöver kommer att attackera ett NATO-land med kärnvapen än att de kommer att använda kärnvapen i Ukraina.
It is actually quite unlikely that Russian President Vladimir Putin will use a nuclear weapon on the battlefield in Ukraine, but it is very possible that he will move toward using one against NATO. Unlike the West, Putin may not fear a nuclear standoff: he is well versed in Russia’s nuclear arsenal and the tenets of nuclear deterrence, and possibly sees himself as uniquely suited to navigating a nuclear crisis.
https://www.foreignaffairs.com/ukrai...nuclear-threat
Under 2000-talet har USA flyttat fram sina positioner visavi Ryssland och Ryssland kan uppfatta det som att Väst har så mycket mer att förlora på ett kärnvapenkrig att hot och enskilda attacker kan bli taktiska möjligheter för att uppnå ett nytt status quo.
Min tanke är att totalt kärnvapenkrig kommer att utbryta förr eller senare eftersom ömsesidig global avveckling av kärnvapen inte är militär-politiskt möjligt.
Eller, kan kärnvapenkrig undvikas (eller åtminstone skjutas på framtiden)?
Logiken här är väl som följer:
- ryssland har fler kärnvapen än någon annan nation, inklusive USA
- putin bryr sig inte om hur många liv som går till spillo. Det har han visat i Ukraina och det gäller även hans egna landsmän.
- putin tror, och kanske med rätt, att USA inte är skyddat från hans hot eftersom han har ballistiska interkontinentala missiler som antagligen kan utföra attacker mot USA som USA inte helt kan skydda sig mot. Alltså en tanke att även om putin inte bryr sig om sina landsmän så kommer USA att göra det (om sina landsmän) och därför inte utsätta sig för hotet att bli atombombad av ryssland.
- Därmed öppnas möjligheter att använda taktiska kärnvapen mot trupp i väst. Det kan gälla militära hamnar, vapen- och ammunitionsdepåer eller större trupp-koncentrationer, till exempel på baser i baltikum eller Polen.
Mina 5c.