Citat:
Ursprungligen postat av
Libertarismus
Detta kanske är en dum fråga men har inte hittat något bra svar på den. Vi som har mer än 300 000 kr på ISK, kommer detta lagförslag att ha någon påverkan på vår schablonbeskattning? Låt oss säga att man har 500 000 kr på ISK, beskattas bara 200 000 kr eller hela summan på 500 000 kr?
Måste vara som med all skatt att de går på det som överstiger dvs du betalar skatten på de 200 000kr.
Kul att regeringen går vidare med det, visst det är "bara" 300 000kr men det kanske kan ses som ett första steg och nästa steg blir 500 000 och till slut ta bort all orättvis skatt på isk.
Ett av de bättre grejerna som regeringen har gjort den här mandatperioden.
https://www.msn.com/sv-se/ekonomi/ma...f1a07281&ei=20
Citat:
Regeringen går vidare med förslaget att låta 300 000 kronor på ISK-konton vara skattefria. Detta trots tung kritik från flera remissinstanser.
I ett pressmeddelande skriver regeringen att man lämnar över lagrådsremissen till Lagrådet. I remissen föreslås nu att det ska införas en skattefri grundnivå för sparande på så kallade investeringskonton, till vardags kallade ISK-konton.
heja regeringen!