Citat:
Ursprungligen postat av
ladicius
Har du några tips på podcasts eller Youtube-klipp?
Ja, avstånd i rum är avstånd i tid. Och jag håller helt med om att vi egentligen inte kan ställa oss utanför oss själva (vilket vi ju ständigt måste "göra på låtsas" till vardags, när vi pratar om en av oss oberoende verklighet, om vetenskap osv). Det är verkligen en 'utsikt ifrån ingenstans'.
Det är detta jag tycker är så märkligt. Nästan alla jag ser omkring mig verkar vara materialister i någon form baserat på hur vi uttrycker oss och lever. Men om vi studerar oss själva utifrån inser vi att vi faktiskt är platonska grottfångar som endast ser skuggspel av tingen (vi ser till exempel inte tingen i sig utan elektromagnetisk strålning retar tappar och stavar i ögat som skickar nervsignaler till hjärnan där det omtolkas och sänds vidare etc. etc.)
Därav att jag kände att jag måste försöka förstå mer om denna andra infallsvinkel, som tidigare känts så främmande för mig. Plötsligt slog det mig att man kanske borde försöka utmana sina antaganden om verkligheten om försöka se det från en helt ny synvinkel. Det tror jag är rätt väg för mig

Ärligt talat vet jag inga podcasts och youtubeavsnitt som handlar om idealism mer än ett enda som jag har sett.
Det är jag själv som har legat och tänkt fram och tillbaka. För ungefär tio år sedan kom jag att tänka på hur verklig vetenskap skulle kunna finnas och vara sann samtidigt som universumet är realistiskt.
Jag kom därefter till kvantfysik men inte heller den hjälpte mig med sin eventuella intrinsikala slumpmässighet.
Jag tänkte det går inte att påstå att yttre sanningar finns samtidigt som universum är realistiskt och styrt av determinism och kanske äkta kaosmässighet pga fluktuationer.
Jag trodde på sådant tills jag insåg att det inte kan stämma. Den sanning vi har skapat är mänsklig sanning inifrån våra styrda och/eller slumpmässiga sinnen. Vetenskap är sanning för människor men hur skulle den kunna vara verklig vetenskap när vi i ett reallistiskt universum alla sitter i samma båt och under samma "himmel".
Det är moment 22 och vägen stannar där oavsett om man heter Sean Carroll, Alexander Vilenkin, Max Tegmark, Alan Guth, Steven Weinberg, Michio Kaku, Leonard Susskind, Stephen Hawking, Edward Witten m.fl.
De är jätteduktiga men deras huvuden sitter ju fast i universum lika mycket som ditt och mitt.
Tankarna fortsatte till att komma till mig själv där jag till sist fick kasta av all vetenskap jag förut hade trott på och insåg jag blivit lurad av fina titlar och teoretiska fysikers matematiska fantasimodeller.
Först på senare år har jag börjat förstå att allt sådant bara kan vara vad mänskliga hjärnor har hittat på under naturlagars inverkan som sägs finnas någonstans oberoende av oss.
Så var finns sanningen då... Den finns när du vänder blicken inåt i dig själv och förstår att allt utanför dig själv är konstruerade halvsanningar som bara är tillämpliga på den värld som realister, vi människor, anser oss vara sann. Sanningen är du.