Citat:
Ursprungligen postat av
Harald.Guldhatt
Någon skrev innan att man lyfter upp nya segment av masten med lyftkran när den ska höjas. Och det rimliga är väl att man inte kopplar bort den från lyftkranen innan man skruvat fast den nya biten ordentligen, annars finns ju risk att den trillar ner av bara vinden eller nåt. Någon som kan bekräfta hur det går till när man sätter en ny bit på plats. Är det med lyftkran, och kopplar man normalt bort den innan den skruvats fast?
Minst en mastbult skruvas fast direkt innan slingan från kranen kopplas loss. Förmodligen skruvas alla fyra mastbultarna fast direkt.
Någon insatt person spekulerade tidigare att hissmontören kanske glömt att ta med bultarna och därför satt dit masten temporärt. Sedan har bultarna aldrig satts dit.
I mina ögon rätt rejält avsteg från rutinen, men har samtidigt svårt att se någon annan vettig förklaring.
Det ska inte gå att missa en sån här sak, så jag hoppas att både Andersson Company och ABC Bygghissar åker rejält på detta.
Det finns givetvis en liten, liten risk att det gjorts medvetet, men även i det fallet skulle monteringen dubbelkollats.