Hallå på er! Kort uppdatering:
Barnet har kommit!! Vi har fått en oerhört söt och fantastisk dotter. Några dagar efter bf satte förlossningen igång naturligt och många långa timmar senare låg hon och andades på min frus bröstkorg. Nu har det gått några dagar och vi har fått komma hem! Vi är jätteglada, men också mörbultade och trötta. All tid går åt att hänga med lilltjejen och försöka få vila. Det där glaset rödvin på balkongen, som en annan användare ifrågasatte oss för, har såklart inte kommit till stånd och befinner sig långt ner på priolistsn i nuläget.
Vad gäller bebisen så har det inte gjorts några omfattande hälsoundersökningar än, men det beror nog delvis på att hon på alla sätt verkar vara frisk och må bra. Hjärta, reflexer, avföringen, matintag och ögonkontakten är alla grejer som verkar fungera bra. Både jag och min fru reagerade på att just nacken såg fläskigare ut än vi förväntat oss, men det verkar bara vara lite extrahud snarare än något annat.
Vi är i början på en livslång resa, och skulle det nu komma fram att hon har någon sorts syndrom eller sjukdom så är det en helt annan sak än där kring vecka 20 när jag skapade tråden. Då var vi oroliga för vilken typ av liv barnet skulle få. Skulle det bli in och ut på sjukhuset resten av livet, hur lång var den förväntade livslängden, skulle hon kunna kommunicera med oss, leka med kompisar osv?
Nu har vi en dotter som har hela livet framför sig och vi ser fram emot att upptäcka världen tillsammans med henne. Prognosen är att hon har samma möjligheter, förmågor och utmaningar som alla andra barn. Livet kommer utan garantier och de svårigheter vi stöter på framöver löser vi tillsammans.
För trådens skull tänker jag att jag framöver endast uppdaterar på eget initiativ ifall någonting händer som kan kopplas till nackspalten. Kanske en tvåårsuppdatering också? Ifall någon har frågor, funderingar eller kommentarer så ska jag försöka vara behjälplig när tid och utrymme finnes.
Tack för ert engagemang och omtanke! Ha en toppensommar!