Citat:
Ursprungligen postat av
fredrik29
Allsmäktigt var fan då? 5 år sen senaste sm-guldet, 6 år sen svenska cupen. Den egentligen i sammanhanget lilla framgången i europaspelet kan hittills ses som en lyckospark, ja den har gett er en bra ekonomi.
Men hur länge står den ekonomin sig? Ni har inte uträttat ett skit ännu efter det eller vunnit ett skit, ni klarade inte ens ta er till europakval denna säsong genom att placera er tillräckligt högt i allsvenskan.
Dra ner hybrisen lite nu innan ni faktiskt klarat av att uträtta något efter er lyckoträff i ecl.
Ju längre tid det tar innan ni når nya framgångar ju mer kommer det tugga på er skattkista, och ni kommer bli mindre och mindre attraktiva för nya spelare.
Fel som vanligt.
DIF hade 50 mkr i EK 2017. 7,5 år senare ligger vi på halvåret runt 400 och kommer kunna stänga norr om 500 beroende på vad som händer med Dahl och årets ECL. Europa 2022 står för ganska exakt 100 av dessa miljoner.
Citat:
Ursprungligen postat av
QuantumQuill
Jag brukar tänka på hur det lät från Djurgårdare när världens bästa Ekdal värvades. Jag undrar ofta om dom nu förstår hur vi lite mer objektiva såg på ”storheten” i den värvningen när det begrav sig…
Även du fel som vanligt.
Den enda jag läst som hyllat värvningen är inlägg som kommer från mig själv. Då har det dessutom främst varit värdet av vad han kan bidra med i omklädningsrummet som lyfts. Att vi dessutom får en av Sveriges mest meriterade mittfältare billigare än vad vi lade på (fantastiske) Bergström är bara en ynnest. Avlastning till en av Allsvenskans överlägset mest värdefulla men åldrande Schüller… enorm bonus.
Hur det brukade låta ett par månader tillbaka var att han skulle vara skadad hela säsongen. Det oppenarade däremot flera DIF emot eftersom det inte överensstämmer med hur verkligheten sett ut genom hans karriär.
Han har efter halva säsongen spelat ungefär lika många minuter som Djukanovic och har ej ännu var utanför truppen skadad. Du hade och har lika fel om denna värvning som du hade om Lucas Bergvall från BP.