Citat:
Ursprungligen postat av
JeffDavis
Mitt problem med Jimmie är att han bara drar upp sådant han hatar med Sverige och ältar det till förbannelse. Han kan väl dra upp lite grejer som är bra med Sverige nån enstaka gång? Han är en jävla surmört.
Vad tycker du själv har blivit väldigt mycket bättre under de senaste två decennierna?
Vi hade vid den tiden färre utanförskapsområden, färre arbetslösa invandrare som inte kunde svenska, färre gängkriminella, färre i fängelser och på häkten, färre skjutningar och bomber, bättre skola med fler som fick fullständiga betyg, färre hemmasittare, färre ungdomar med självskadebeteende, färre fall av hedersförtryck, färre missbrukare, kortare sjukvårdsköer, färre sjukskrivna, lägre bidragskostnader, mindre miljöförstöring, billigare mat och bostäder, lägre räntor, ingen covid, färre som kommit till Sverige med kroniska sjukdomar som TBC och HIV, bättre militärt svenskt försvar och högre kronkurs jämfört med andra valutor. .
Tja, idag har vi nog bättre telefoner, fler dataspel, bättre TV-apparater med skarpare bild med fler kanaler och kanske bättre musik och varmare klimat pga uppvärmningen globalt, vissa medicinska framsteg har också gjorts..
Men annars - vad är det under de senaste två decennierna utveckling i det svenska samhället som du tycken man ska hylla och vara glad över?? Som Åkesson också borde hylla?