Ett hemma-OS är upplagt för värsta tänkbara, ett terrordåd likt det som hände i München 1972.
Har man ens planerat för var hockeyn ska spelas? AIK och Djurgården kommer spela sina matcher i Globen framöver så om Globen inte funkar så får man väl titta på Tele2 eller Friends som alternativ.
Fantastiskt! Det här sätter Sverige på kartan oh blir ett lyft för alla Stockholmare, och hela Sverige egentligen. Det innebär investeringar som gynnar både de boende och alla inblandade företag.
Tråkigt med bakåtsträvande gnällspikar som ska böla om "klimatkostnad" och liknande.
Angående politik så lär det bli finansministern som främst får knorrar när projekten blir dyrare.
De tre övriga orterna må ha högre potential för snö och is men inte fullt så många större företag övertala till sponsorering.
I Stockholm torde Miljöpartiet ibland ta paus från att fixa fler cykelzoner och lägga in åsikter som inte torde ge mindre kostnader eller nöjdare globala bolag.
Fantastiskt! Det här sätter Sverige på kartan oh blir ett lyft för alla Stockholmare, och hela Sverige egentligen. Det innebär investeringar som gynnar både de boende och alla inblandade företag.
Tråkigt med bakåtsträvande gnällspikar som ska böla om "klimatkostnad" och liknande.
Om det är viktigt för dig att sätta Sverige och Stockholm på kartan, så föreslår jag att man in stället antar ambitionen "Stockholm - Europas säkraste huvudstad 2030". En mycket mer angelägen ambition.
Du vill investera i fåfäng skit.
__________________
Senast redigerad av Madagascar 2023-11-21 kl. 09:34.
Är väl självklart vi ska ta OS, alla länder som vill va med sak väl försöka arrangera nån gång.
Vet att Sverige har arrangerat förut men var länge sen, så nu är det dag att ge igen
Fantastiskt! Det här sätter Sverige på kartan oh blir ett lyft för alla Stockholmare, och hela Sverige egentligen. Det innebär investeringar som gynnar både de boende och alla inblandade företag.
Tråkigt med bakåtsträvande gnällspikar som ska böla om "klimatkostnad" och liknande.
Även vinter-OS är dyrt att ordna numera. Det kommer att kosta massor av miljarder som aldrig betalar sig. Med Sveriges nuvarande säkerhetsläge är det nästan korkat att ens tänka tanken, ett OS skulle vara en invit för terroristaktioner.
Vad ska Fjollträsk erbjuda för sporter...klimatprotest på väg, bögflaggeviftande under pedofilmarsch, tafsande på fjortis, bedrägeri, pensionärsrån, skjutning i galleria, hussprängning och gruppvåldtäkt i perkeringshus ?
Det är inte OS i Lillehammer som fått norrmännen ut på "tur". Det har de gjort mycket längre än så. De har bättre förutsättningar helt enkelt. T ex i huvudstaden Oslo kan man ta tunnelbanan/trikk till 470 meters höjd (vilket man har kunnat sedan 1916!!) till stort område med fantastiska skidspår. Som jämförelse är högsta punkten i Stockholms län 111 meter. Mycket bättre snöförutsättningar i Oslo och Norge helt enkelt. Stora delar av Norge är fjäll. Dessutom har Norge plöjt ner massor med Oljemiljarder i sin idrott.
Men visst, OS i Lillehammer gav extra entusiasm för att ta sig ut i spåren.
Men min viktigaste invändning till ditt inlägg... Om vi vill förbättra folkhälsan med ökad motion och idrott - kan vi inte fokusera på just det!? I enlighet med vad folk här behöver och vill ha!? Bygga det som eventuellt behövs lokalt. Jag tror t ex Stockholm har stort behov av en friidrottsanläggning. Förmodligen kan man göra mycket för folkhälsan genom att satsa mer på detta i skolan.
Konsekvensen av att arrangera OS skulle bli att ishallar och andra anläggningar skulle ses över, renoveras eller helt byggas upp!
En blåslampa i baken för att få stan och röra på sig.
Höjd är väldigt enkelt att ordna i Stockholm och går relativt fort.
”Tippen” och Ullnabscken i Täby samt Växjöbacken i Sollentuna är exempel på hur tippmassor har använts för att bygga skidbackar, med tanke på hur det byggs i i och kring stan skulle detta vara ganska enkelt.
Varför är du så jävla rädd för 3 veckor evenemang och 7 år i stan? Det vore väl för jävla häftigt och kul med något kul för en gångs skull i stan, inte bara skjutningar hela tiden..
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!