Citat:
Ursprungligen postat av
Haschpundaren
Haha så du är alltså en frimurare som hjälper till att håna andra frimurare, enbart för att ni är från olika gäng?

Detta blir bara bättre och bättre!
Ja, så mycket för den frimurarlojaliteten!

Inom frimureriet söker vi SANNING och LJUS. Sanningen är att det som visades på de smygfilmade klippen var dåligt genomfört. Sanningen är att det är milsvida skillnader mellan t.ex. det amerikanska frimureriet och det svenska.
De flesta känner t.ex. till att man har så kallade "grader" inom frimureriet. I USA kan du få grad I-III på sex månader, i vissa fall över en helg. Du kan dessutom få grad IV-XXXII (4 till 32) på en långhelg.
I Sverige tar det däremot som någon annan broder skrev i tråden 18-20 år att gå från grad I till grad X (tio). Detta faktum bör berätta för en oinvigd att vi och amerikanerna i detta fall håller på med vitt skilda verksamheter, även om vi har gemensamma rötter.
Det svenska systemet är unikt på så sätt att alla 10 graderna ingår ett integrerat koncept, en sorts hologram, vars visdom gradvis kan sippra in i din själ om du har tur och är flitig och sökande - det finns inga garantier, man måste arbeta med sig själv och sitt frimureri.
Jag tror att grundproblemet med de taffliga videos som länkades bottnar i att genomsnittsamerikanen är relativt rotlös och historielös – de har en sådan ung nation som är sammansatt av en mängd folkslag, de saknar gemensamt djup. I Stockholm kan du fika i en källare från 1200-talet, i USA är en pinne med 50 år på nacken ”antique”.
I USA går folk på loge i fleece och T-shirt och jumpadojjor. I Sverige, Norge, Danmark, Island, Finland går vi på loge i frack eller svart kostym. Detta faktum är också talande. Jag var t.ex. i ett annat sammanhang på en tillställning där en amerikan som just fått Nobelpriset satt i frack med en bakåtvänd keps på ett antikt bord, totalt omedveten om att hundratals gäster inte var ett dugg imponerade över hans ”coola” tilltag. Tänk om någon hade ställt sig upp mitt under en högmässa i kyrkan och börjat köra gangsterrap – skamligt och okänsligt. Vår hemsida på engelska ger en vink om hur man ser ut inom SFMO samt våra lokaler.
https://frimurarorden.se/en/
Något är grundläggande fel med ett sådant förhållningssätt, en avsaknad av värdighet, respekt, tradition, känsla för kvalitet, historia...
När du refererar till "frimurarlojalitet" så är det ett okänt begrepp. Vi är ett brödraskap. Vi STÖTTAR varandra på många sätt men vi GYNNAR inte varandra på otillbörligt vis, det är strängeligen förbjudet I SVERIGE enligt Ordens Allmänna Lagar (OAL).
I samma anda som jag stöttar en broder så undviker jag förstås att ljuga för en broder (eller för någon annan för den delen). Därför kan jag utan problem hävda att de videofilmer som länkades in är riktigt dåliga (ur multipla perspektiv). Det är trist om någon skulle känna sig sårad men då är det bara att höja kvaliteten på arbetet.
Svenska loger är högstämda, djupa, välregisserade, välrepeterade, vackra, meningsfulla, har många olika nivåer, är lärorika och ger näring till själen och sprider gnistor av visdom som föder den inre eld som brinner i alla oss människor.
Jag länkar in en bild från Riddarsalen i Stamhuset på Blasieholmen (det är en lokal som inte är "hemlig") - blotta åsynen av en sådan prakt och skönhet berättar något.
https://images.app.goo.gl/rzwDvV33GqFKTuLt9
Även om ett par dagisbarn som bedårande tutar falskt på blockflöjter gör "musik" så är det en dramatisk nivåskillnad jämfört med att avnjuta Beethovens 9:a framförd av en välrenommerad symfoniorkester. Allt frimureri världen över är inte lika.
Varför bemödar jag mig att besvara dig? Det är egentligen inte ett svar till dig utan till en eventuell åskådare/läsare som kanske har sett de publicerade videosnuttarna och därmed får en komplett felaktig uppfattning - därav mitt svar. Vi i Sverige gör något annat. Vi har något gemensamt med amerikanerna i filmen, men vi gör något annat.
Till dig personligen (Haschpundaren) så vill jag svara att trots din negativa inställning till vår verksamhet så är det kanske just vad du skulle behöva? Ett umgänge med vuxna män som inte lallar bort sin tid, som tar ansvar i sin omvärld, personer som är betydligt hederligare än gemene man och innerliga?
Det är ju någonting hos dig som gör att du reagerar så cyniskt och negativt, det kan inte vara nyttigt i längden. Vad har du förlorat? Vad söker du?
Varje gång en frimurartråd dyker upp på Flashback så blir jag lika förvånad över alla personer som hävdar att de minsann vet vilka filurer vi är, att vi myglar, att vi dyrkar djävulen, att vi har enorm makt, att vi är pajasar, att vi inte har ett smack med andlighet att göra, att vi inte är Kristna osv.
Jag vet inte var all misstänksamhet, illa dold avundsjuka, hävdade monopol på Kristendom och andlighet osv kommer ifrån, men det är obefogat.
En sista kommentar om "frimurarlojalitet" - de olika Storlogerna har "samarbetsavtal" - jag får inte besöka vilka utländska loger som helst, och detsamma gäller att vi inte tar emot besökare från vilka loger som helst. Detta sista faktum berättar också en historia för den som har ögon att se med och öron att höra med.