Citat:
Ursprungligen postat av
Roidbert
Om du utnyttjar ROT eller RUT-avdrag är du också en bidragssnyltare. Massa skitsnack om att det skapar jobb och så vidare. Det är ett bidrag för de som redan är rika, ingenting annat. Att man kallar det för avdrag handlar bara om att du och dina gelikar ska kunna fortsätta känna er självgoda.
Jag som är låginkomstagare har utnyttjat ROT. Hade jag inte kunnat det, så hade jag gjort arbetet själv. Nu fick en hantverkare komma hit några timmar istället.
Det är arbetskostnaden man får bidraget för, trettio procent. Inte för material. Inte heller för framkörning.
Ett förslag gällande frågan. Köp massor dyr sprit på bolaget. Den lämnar du sedan tillbaka efter årsskiftet. Måste du ha en anledning så kan du väl säga att inga av de bjudna på nyårskalaset kom, och se lite ledsen ut.