Citat:
Ursprungligen postat av
Neflu
Toyota har hamnat på efterkälken vad gäller elbilar. De valde fel och satsade på vätgas. Därför släpper de en massa nyheter om solid state-batterier som alltid är några år framåt. Och nu denna... Allt för att fördröja övergången till elbilar tills de kommer ikapp.
Haha ja. det verkar dessutom som om de envist håller fast vid dårskapen dessutom. Nye ceo'n kommer från diselavdelningen så jag räknar inte med någon kursändring än på ett tag.
Nu verkar det dessutom komma billiga elbilar. Nissan sakura (ersätter leaf) kostar 17,000 Euro i japan. Och då är den ändå tillverkad i japan (och borde tillverkas någon annanstans för att pressa priset). Ännu mer imponerad är jag av citroen c3 E som kommer att börja säljas för 23,500 euro.
Det känns som om Toyota kommer att bli nästa kodak (samtidigt tror jag att staten kommer att gå in och rädda Toyota, Japan är mer beroende av sin bilindustri än tom tyskarna).