Citat:
Ursprungligen postat av
SiamGnome
Är det sant?
What Gazans Really Think of Hamas and How It Shaped the Crisis with Israel
https://www.youtube.com/watch?v=9X7SMGGMZUI
2/3 gillar inte Hamas.
Såg på Nyhetsmorgon TV4 i torsdags, steffo intervjuade en palestinier som bor i Sverige, tror det var i Kristianstad, hans föräldrar var nere i Gaza på semester när detta bröt ut, så de hade bestämt sig för att stanna kvar för att hjälpa släktingar där nere. steffo frågade vad den allmänna uppfattningen om Hamas är där nere, svaret kom direkt, -Hamas är befriare och i stort sett alla står bakom Hamas.
Tycker nog att man inte kommer mycket närmare sanningen än så, när en med direktinsyn svarar. Om 2/3 delar inte höll Hamas om ryggen, hjälpte dem, gömde dem, lät dem uppehålla sig på sjukhus skolor, lät dem använda ambulanser för att förflytta sig, lät dem skjuta raketer mot Israel från tätbebyggda områden, det skulle betyda att någonting 1.6 miljoner människorna emot Hamas , då skulle ju Hamas avsättas väldigt enkelt?!?!
INTE en enda muslim har sagt rent ut att de inte står bakom Hamas!!!!
Se bara här i trådarna, ställer man frågan så får man inget svar, man får en massa tramsiga motfrågor och slingrande, alla muslimer i stort sett står bakom Hamas se bara de som firade på gator och torg här i Sverige den 7:e oktober