Citat:
Ursprungligen postat av
Kraftighaka
SVTs ”Klimatkorrespondent” Erica Bjerström rapporterar om en familjs tragiska bortgång pga av uttorkning i Karlifornen 2021. Artikeln insinuerar att familjens frånfälle skulle ha något med klimatförändringar att göra, när det i själva verket var en normal om än varm dag för årstiden och dödsfallen berodde på otur och att man var dåligt förberedda för att ge sig ut i vildmarken.
Är det bra eller dåligt att media som är finansierat av skattepengar publicerar falska nyheter? Är det okey så länge man bara vilseleder läsarna och inte uttryckligen skriver något som är osant? Vart går gränsen för hur vinklat man kan tillåta media som SVT att vara? Om det här inte fälls i Granskningsnämnden, finns det någon anledning att alls ha en Granskningsnämnd?
https://www.svt.se/nyheter/familjen-...vandringsturen
Det finns en gammal tråd om själva olyckan man detta handlar om SVTs användande av händelseförloppet för att medvetet skrämma människor och sprida myter om klimatförändringen.
Fast hon gör ingen koppling mellan den här familjen och klimatförändringar. Hennes inslag handlar bara om vad som händer vid överhettning.
Det jag har litet svårt att förstå är varför hon över huvud taget gör inslaget. Förmodligen har hon fått göra en dyr tjänsteresa till Kalifornien och så måste motivera den genom att göra några reportage därifrån.
Det här inslaget var väl dessutom sisådär; hon står på en sluttning som ska ge intryck av att hon är på plats, men hon är mer än tio mil från Devils Gulch, där familjen dog. Hon säger att det hände i södra Kalifornien, men stället ligger ganska precis mitt i. Och varför citerar hon amerikansk militär avseende vad som händer i kroppen vid överhettning, när man kan få sakkunniga uttalanden från svenska läkare? Litet B, kan jag tycka.
Hade jag gjort reportaget hade jag lagt till en jämförelse med bastubad, där olika former av överhettning förekommer regelbundet, och där det finns läkare och forskare som har rätt bra koll på vad man kan göra för att undvika problem.