Citat:
Ursprungligen postat av
Mr.tubbs
Hur bildar man sig en uppfattning av vad man behöver i pension?
Jag ska ju dö vid 82 enligt pensionsmyndigheten men ska man ta ut pension tidigare och tänka att man säljer hus och annat vid 78 för man orkar inte med och tar ut pension tidigare (från 58?), tar ut all tjänstepension osv till 78års ålder kanske..
I mitt fall skulle jag bli pensionär på enbart allmän pension med ca 18000 vid 78 år och ha ca 40k 58-78år.
Någon som funderat på strategier på pensionsuttag?
Alltså, pension, denna mytomspunna hållplats som alla verkar längta efter...
Min erfarenhet är att de som väl når pension och helt plötsligt ska sitta hemma, inte tycker det är så jävla kul!
Det beror såklart på bransch du jobbar i och vad du jobbar med, men att helt lägga av och börja köra Sudoku på heltid är nog inte så jävla lockande.
Jag vet flera som kommer tillbaka, konsultar, kör ett par dagar i veckan och så där, för jävla bra ekonomiskt att köra vidare efter 65, och har du en pensionsförsäkring tillsammans med fortsatt jobb på deltid, då kan du leva rätt fett!
Ditt hälsotillstånd styr du nästan själv, så länge du inte lider av något kroniskt så kan du hålla igång med gym och annan fysisk aktivitet, du håller dig både fräsch i kropp &knopp!