2023-10-19, 21:59
  #493
Medlem
BlyatMans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CHALLETVAERVIGG
Du kanske glömde bort eller raderade ditt inlägg där du skrev att USA / Israel är mördare… ville bara påtala att Araberna är ganska bra mördare också i det stora hela… här är några exempel på när araberna mördat varandra historiskt sätt har ni varit väldigt jobbiga, Osmanska riket.. och:

* Syriska inbördeskriget
* Irakiska inbördeskriget
* Arabiska våren
* Kurdistanfrågan
* Iranska revolutionen
* Iran–Irak-kriget
* Iran–Saudiarabien-konflikten
* Libanon–Syrien-konflikten

Du är ute och cyklar, det märks för att du skriver in kurder och iranier som araber.
Citera
2023-10-19, 22:12
  #494
Medlem
https://www.friatider.se/israel-anklagas-att-ha-fejkat-bevis-om-sjukhusattack
Citera
2023-10-19, 22:23
  #495
Medlem
CHALLETVAERVIGGs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BlyatMan
Du är ute och cyklar, det märks för att du skriver in kurder och iranier som araber.

Så du tycker inte alla övriga exempel med ”tvätt-äkta genuina original araber” räcker, isf kan vi väl benämna er kaosfolk från MENA
Citera
2023-10-19, 23:02
  #496
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av anomalign
Jo, men de är väl analytiker begränsade till partiska sekundärkällor som alla vi andra, dvs de har också bara att tillgå det som de fått från palestinierna och Israelerna.

Ja, men rimligtvis har de högre kompetens att bedöma källorna.
Citera
2023-10-19, 23:14
  #497
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Aristaeus
Vad är det du säger karl?! Anser du att Der Stürmer var oberoende också?

Nej, jag anser att Bellingcat är oberoende. Det ligger både i deras open source approach till journalism, men också i finansieringsmodell och inriktning. De gör mycket nytta.

Bara ett komplett psykfall kan jämföra deras verksamhet med Der Stürmer.
Citera
2023-10-20, 00:45
  #498
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av 666CarlBildt666
Israel bombar sjukhus i gaza - 500 döda , 400 skadade


Eller 50 döda....

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/kEVa1X/israel-palestina-liverapport-om-kriget-mellan-hamas-och-israel
Citera
2023-10-20, 01:33
  #499
Medlem
Tintinikongos avatar
Dags att byta namn på tråden. Raket från Islamic Jihad slår ner på sjukhus-parkering i Gaza. Banjon går i moll hos Flashback's nassar.
Citera
2023-10-20, 03:04
  #500
Medlem
Dendrites avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Skogsvatte
Låt oss summera ett urval av den överväldigande bevisning som pekar mot ett israeliskt angrepp:

1) Omedelbart efter attacken så gick den israeliska myndighetspersonen Hananya Naftali ut och erkände IDF:s ansvar för bombningen:
BREAKING: Israeli Air Force struck a Hamas terrorist base inside a hospital in Gaza.

A multiple number of terrorists are dead.

It's heartbreaking that Hamas is launching rockets from hospitals, Mosques, schools, and using civilians as human shields. #Hamas_Is_ISIS
https://www.instagram.com/p/Cyg8ZYVvpnO/

2) En kort stund senare raderas inlägget.

3) Några timmar senare återvänder Naftali till Twitter med en bortförklaring: han hade enbart kopierat ett påstående från en påstådd notis från Reuters, som lade ansvaret på Israel. Varför en inflytelserik israelisk nationalist och kompis med Benjamin Netanyahu skulle kopiera grundlösa påståenden från Reuters är oklart. Naftali påstår plötsligt att Israel inte ägnar sig åt bombningar av sjukhus.

https://twitter.com/HananyaNaftali/status/1714400598991261966

4) Att Israel inte skulle ägna sig åt bombningar av sjukhus är kategoriskt felaktigt. Dagen innan sjukhusbombningen så hade IDF redan träffat samma sjukhus och förstört canceravdelningen.

https://www.anglicannews.org/news/2023/10/anglican-run-al-ahli-arab-hospital-in-gaza-damaged-by-israeli-rocket-fire-as-conflict-continues.aspx

5) Ljudet från explosionen överensstämmer med andra bomber som släppts av Israel över Gaza (mot civila).

6) IDF och JIDF började sprida bilder på hur "riktiga bombkratrar" från israeliska missiler ser ut, och hävdar att explosionen vid sjukhuset omöjligen kan komma från en israelisk JDAM-styrd missil av typen MK 82, MK 83, MK 84, osv. Man ignorerade fullständigt att bomberna antagligen var konfigurerade för luftbrisad, vilket innebär att de aldrig träffade sjukhuset direkt utan exploderade i luften, och därför inte skapade någon "2 meter djup krater".

7) Att det handlade om en luftbriserad israelisk missil känns nästan säkert. Fotografier på parkeringsplatsen utanför sjukhuset visar bilar med taket mosat, uppifrån, vilket innebär att explosionen ägde rum i luften ovanför bilarna.

https://compote.slate.com/images/625c3e30-1b29-4971-9700-88c68823104d.jpeg?crop=5930%2C3953%2Cx0%2Cy47&widt h=960

https://static.timesofisrael.com/www/uploads/2023/10/F8s0FjGWQAA-WGR-e1697621970629.jpg

8) Ett videoklipp från sjukhuset visar att Hamas-missiler flyger iväg i riktning mot Israel – långt ifrån sjukhuset och i en helt annan färdriktning – med eldsvansar som indikerar primitiva missiler med bränsle som brinner vid stigning.

9) Samma videoklipp visar ett israeliskt stridsflygplan som släpper ut sina facklor i en annan riktning. Detta flygplan släppte den förödande bomben mot sjukhuset.

Är uppenbart att bomben som de säger "misfired" var nedskjuten av Iron Dome, och att sjukhuset var ett luftanfall. Det är också uppenbart att Hamas använder civila mål som baser så sjukhuset sågs som ett legitimt mål. Är tråkigt med civila som dör men samma gjorde man ju med ISIS i Syrien och vann.

Tycker mest det är fånigt att tro stenhårt på IDFs version bara för att man tycker illa om araberna i Gaza. Visst, är dålig publicitet för Israel men är nog ännu värre att blåneka i längden som typ Ryssland i sådana här lägen.

Förövrigt hoppas jag Israel forsätter med att tömma Gaza City på människor och flyttar gränsen söder. Hamra ut alla extrema åsikter och sätt dit en Israelvänlig diktator så vi får någon jäkla ordning. Gaza har chans att bli ekonomisk stark som typ Hong Kong / Singapore om de bara ger upp och erkänner att Jihad inte är en bra väg att gå.
Citera
2023-10-20, 06:16
  #501
Medlem
KillPus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tintinikongo
Dags att byta namn på tråden. Raket från Islamic Jihad slår ner på sjukhus-parkering i Gaza. Banjon går i moll hos Flashback's nassar.

Ha ha sant. Både mussar och swenassar måste vara resultat av långvarig inavel. Deras intellektuell förmåga är lika med noll. Det är ju helt klart nu att hamasgrisar bombade sig själva.
Citera
2023-10-20, 06:24
  #502
Medlem
Xer0s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dendrite
Är uppenbart att bomben som de säger "misfired" var nedskjuten av Iron Dome, och att sjukhuset var ett luftanfall. Det är också uppenbart att Hamas använder civila mål som baser så sjukhuset sågs som ett legitimt mål. Är tråkigt med civila som dör men samma gjorde man ju med ISIS i Syrien och vann.

Tycker mest det är fånigt att tro stenhårt på IDFs version bara för att man tycker illa om araberna i Gaza. Visst, är dålig publicitet för Israel men är nog ännu värre att blåneka i längden som typ Ryssland i sådana här lägen.

Förövrigt hoppas jag Israel forsätter med att tömma Gaza City på människor och flyttar gränsen söder. Hamra ut alla extrema åsikter och sätt dit en Israelvänlig diktator så vi får någon jäkla ordning. Gaza har chans att bli ekonomisk stark som typ Hong Kong / Singapore om de bara ger upp och erkänner att Jihad inte är en bra väg att gå.

Alla bilar på parkeringen har inte ens gått sönder på de bilder som finns. Kratern är extremt liten, typ potthål.
Citera
2023-10-20, 07:33
  #503
Medlem
Krigsbrottsutredaren Marc Garlasco i SvD artikel säger:
"Utredaren övertygad: Det var inget luftangrepp".
https://www.svd.se/a/dwe3QB/utredaren-bildbevis-talar-mot-luftangrepp-mot-sjukhuset-i-gaza

"Fadel Naim, a doctor at the hospital, was there at the time of the strike. He told her that people had sought refuge in the hospital's courtyard when suddenly there was this huge explosion."

"Something burst into flames in the air above the hospital, and that's followed immediately by a huge fireball in that courtyard where people have gathered."

"a few experts, including Marc Garlasco. He's a former targeting officer in the U.S. military ... that based on the video of the explosion and the photos of the aftermath, it's not really consistent with standard Israeli munitions."

"Looking at the visual evidence from this strike, it's very clear to me that it was not an airstrike ... and that's because Israeli bombs typically leave craters. They spew shrapnel everywhere. They create a shockwave that would have caused more damage to the buildings surrounding this courtyard."

Samma expert säger bara att det INTE var ett israeliskt flyganfall, men säger däremot inte vad det KAN ha varit. Möjligheterna går från:
"Could it have been a Palestinian rocket that fell? Maybe. Some sort of non-standard Israeli weapon? Perhaps. A missile intercept? There's just not enough to go on."

"I've seen the Israelis and the Palestinians make terrible, deadly mistakes - both of them."
https://www.npr.org/2023/10/18/1206897199/what-we-know-about-the-origins-of-the-explosion-at-a-gaza-hospital
Citera
2023-10-20, 07:44
  #504
Medlem
Giant Squids avatar
Citat:
Ursprungligen postat av farbror_barbro
Eftersom sjukhuset enligt dussintal filmer och flygfoton är närmast helt intakt*, vad drar du för slutsats om sanningshalten i påståendet att man "sökte efter överlevande sjukhusets ruiner"?

En annan högintressant fråga är hur satellitbilderna tagna minuter efter explosionen visar ett antal utbrända bilar men inga av de närmare 500 döda (och ytterliigare skadade) som Ha,as hävdar.

*) många bilder i denna twitter-tråd, inklusive bilder på liknande skador efter Hamas raketattacker mot israeliska mål:
https://twitter.com/Nrg8000/status/1714535497958334678?t=GVfWrSK0FcW7KkD8Uhl7AA&s=19
Jag kommer visa fler bilder under dagen när jag nylktra till lite som enligt foton visar att byggnaden inte är intakt och att raketkratern på parkeringen var ifrån innan diektträffen på fastigheten.
Jag skickar den här tiöl o börja med som jag sa ifrån pappersbilagan AB

https://postimg.cc/fJsSRDNH

Återkommmer om nån timme..
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in