Kan det ha fallit något genom taket på en av sjukhusbyggnaderna? Kan det i så fall röra sig om en raket som gått i flera bitar? Har något sådant hänt kan ju många ha dött inne i sjukhuset fast de ser oskadda ut från marken.
Här är ett vittnesmål från en kirurg som bor och verkar i London, men som åkt ned för att hjälpa till på Al-Ahli-sjukhuset:
Citat:
Ghassan Abu-Sittah, a doctor from London working in Gaza, has been describing what happened on Tuesday night, when a blast occurred at the Al Ahli hospital.
"I was in the operating room when the missile struck," he said. "The ceiling of the operating room fell on us.
"There were hundreds of dead, there were amputated parts, there were people with primary amputations."
Doktorn ifråga finns uppenbarligen på riktigt, bor i London och verkar vara hyfsat kvalificerad:
https://drghassanabusittah.com/
Läkare brukar inte skarva på hur som helst. Eller?
Tycker det låter väldigt mycket med ”hundreds of dead” om taket på en av dessa ganska små byggnader rasat in?
https://www.bbc.com/news/live/world-middle-east-67141589/page/3 (Kl 10:08 19/10)