Citat:
Ursprungligen postat av
FullFartFitta
Ge bort lotten skulle kunna kosta en 20a eller så. Relationen mellan vinstsumman och inköpspris måste inte va samma på alla lotter, inget konstigt så är det med andra lotter redan. Det räcker om återförsäljare av lotten kan identifiera lottyp. Du får helt enkelt lite på att dom ger dig det du betalar för. Inga konstigheter, om du köper en öl på krogen så litar du väll på att ölen i tappen är det som du beställt? Om dom ville skulle dom ju här kunna servera svagdricka istället för Norrland guld exempelvis. Visst en del av spänningen för den som får lotten kanske skulle kunna försvinna, men inte helt. Men det kan det väll vara värt för att den som ger lotten ska kunna känna ett 100% lugn. Inte nån oro alls, och potentiell mental kollaps eller livskris kan helt undvikas. De tycker jag låter som en bra tradeoff.
Ska den som hämtar ut sin 30-10
000 kr vinst, eller den som kommer in med en nitlott/oskapad lott, kunna fråga återförsäljaren vilken typ av lott man mottagit? Jag menar, jag hade absolut kunnat fråga av ren nyfikenhet, haha. Hade dock inte bemödat mig att ta reda på det i det fall lotterna skulle behöva skickas in för inspektion hos Svenska spel eller dylikt, men det finns säkert dem som skulle göra det också. Företaget kan ju i sin tur kräva uppvisande av kvitto för att avslöja vilken lottyp det rör sig om, men detta skulle förstås också kunna kringgås genom att man köper en egen lott vars kvitto man skickar skickar in tillsammans med presentlotten, såvida inte något för den enskilda lotten särskilt serienummer eller dylikt anges på kvittot.
Det är säkert genomförbart men spontant känns sådana förhållandevis omfattande säkerhetsgarantier inte helt i proportion till den potentiella risk ett avslöjande av lottyp medför, samt det faktum att vikten av att systemet inte missbrukas av exempelvis kassapersonal är av större än det lite fåniga behovet av att skydda lite-lagom-generösa presentgivare. Och skulle någon som helst risk för avslöjande föreligga skulle jag personligen inte tycka det var värt risken att köpa en ge-bort-lott, då det hade varit otroligt genant om det framkom att jag givit någon en sådan istället för en vanlig.
Och vad gäller din liknelse hade jag personligen blivit mer upprörd över att snuvas på chansen att vinna storvinsten än att få svagdricka när jag beställt en Norrlands, och därtill får tas i åtanke att man, i det fall priset skiljer sig mellan lotterna, ger kassapersonalen incitament att själva köpa ge-bort-lotter men plocka på sig värstinglotterna istället. Skulle så ske får det antas att personlen skulle byta ut ett motsvarande antal lotter åt andra hållet, för att inte fifflet ska upptäckas vid en framtida inventering eller dylikt, varpå du som kund då får de 20 kr lotter som personalen betalat för, trots att du betalat för vanliga.
Och därtill, på samma sätt som du känner aversion mot att ge någon en lott som kan ge dem ett helt nytt liv kanske kassapersonalen känner samma missunnsamhet gentemot dig, och tycker att du minsann inte ska få nöjet att gotta dig i mer än max 10 000 kr, trots att du betalat för en vanlig lott. Känner väl kanske inte samma oro när jag köper en Norrlands, och skulle en stackars bartender mot förmodan ge mig svagdricka för att själv få dricka en öl skulle jag tycka mer synd om personen än vad jag skulle bli arg. Skulle dock inte vara lika empatisk i det fall det rörde sig om 10 000+.
Säger inte att din idé suger, men det finns ofrånkomligen vissa aspekter som tål att tänkas igenom innan du presenterar ditt förslag för Svenska spel.